“The Guardian”: Tensionet pas sulmit me raketa në Poloni mund të mos përshkallëzohen, por përplasja NATO-Rusi është reale

0 164

“The Guardian” ka analizuar situatën në Poloni, pas sulmeve me raketa të raportuara ditën e djeshme.

Nëse do të ishte një raketë ruse që goditi një fshat polak të martën, duke vrarë dy persona , do të ishte hera e parë që një armë ruse do të zbriste ndonjëherë në territorin e NATO-s.

Bashkimi Sovjetik dhe SHBA arritën ta kalonin të gjithë luftën e ftohtë pa bërë një gabim të tillë, sepse Uashingtoni dhe Moska ishin të vetëdijshëm për rreziqet e hyrjes në luftë aksidentalisht ose gabimisht.

Rusia e Vladimir Putinit është një fuqi bërthamore shumë më pak e parashikueshme se Bashkimi Sovjetik, duke e rritur nivelin e rrezikut, siç ka theksuar Joe Biden, në nivelin më të lartë që nga kriza e raketave Kubane.

Ndërhyrja e Putinit në Siri çoi në rrëzimin e një avioni luftarak rus nga një avion luftarak turk mbi kufirin turko-sirian në nëntor 2015, por ky incident u frenua.

Në mënyrë të ngjashme, incidenti i raketave të së martës nuk ka gjasa të çojë në një konfrontim të drejtpërdrejtë NATO-Rusi.

Qeveria polake ka thënë se është ende duke hetuar se raketat e kujt ranë në territorin e saj dhe zyra e presidentit Andrzej Duda ka thënë se po konsideron të thirret në nenin 4 të traktatit themelues të NATO-s, i cili lejon çdo anëtar të thërrasë për konsultime urgjente të këshillit të Atlantikut të Veriut.

“Sa herë që, sipas mendimit të ndonjërës prej tyre, kërcënohet integriteti territorial, pavarësia politike ose siguria e ndonjërës prej palëve”.

Duda zhvilloi bisedime urgjente me Biden; sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg; dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, të martën mbrëma.

Varshava nuk përmendi nenin 5 të traktatit, i cili thotë se një sulm i armatosur ndaj një anëtari është një sulm ndaj të gjithëve dhe që do të ishte mekanizmi më i mundshëm i përshkallëzimit të një lufte midis NATO-s dhe Rusisë .

Neni 5 nuk mund të thirret vetëm nga një shtet anëtar, tha ish-ambasadori i SHBA-së në NATO, Ivo Daalder, duke shtuar se ai “kërkon konsensus të NATO-s”.

E vetmja herë që u thirr nga aleatët e NATO-s ishte pas sulmeve të 11 shtatorit dhe bëri që aleatët të siguronin patrulla me radar ajror mbi SHBA dhe të rritnin patrullimet detare në Mesdhe.

Edhe nëse do të konkludohej se raketat që kaluan kufirin polak ishin me të vërtetë ruse dhe jo përgjuese kundër raketave ukrainase, do të ishte i pamjaftueshëm për një “sulm të armatosur” të parashikuar në nenin 5, argumentoi William Alberque, drejtor i strategjisë, teknologjisë dhe kontrolli i armëve për Institutin Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

“‘Sulm i qëllimshëm i armatosur’ është një gjë e vërtetë,” tha Alberque, duke shtuar: “Dy raketa lundrimi ose balistike të gabuara nuk janë.”

Deri më tani, konsensusi i gjerë i NATO-s ka qenë se përshkallëzimi rus do të çonte në shtimin e furnizimeve me armë për Ukrainën dhe se në vend të çdo forme të përfshirjes së drejtpërdrejtë të NATO-s do të shërbente si një pengesë për pamaturinë ruse.

Kjo është përgjigja më e mundshme këtë herë dhe do të ketë një debat brenda NATO-s nëse ajo garanton një rritje në llojin e ndihmës ushtarake që po jepet.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba , argumentoi se ajo garantonte sigurimin e avionëve luftarakë F-15 dhe F-16.

Incidenti kufitar polak ka rikthyer gjithashtu thirrjet për një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainën perëndimore të zbatuara nga mbrojtjet ajrore të NATO-s, veçanërisht nga zyrtarët e shtetit baltik.

Mbrojtësit e një lëvizjeje të tillë argumentuan se rreziqet e një hapi të tillë që shkakton një luftë të gjithanshme janë shumë më të ulëta tani sesa në fillimin e pushtimit në shkallë të plotë, pasi forcat ruse aktualisht janë të kufizuara në lindjen dhe jugun e largët të vendit.

Megjithatë, do të kishte rezistencë të konsiderueshme ndaj çdo zgjerimi të tillë të rolit të NATO-s nga SHBA dhe aleatët e tjerë të NATO-s.

Edhe pse ky incident ka të ngjarë të frenohet, kjo nuk do të thotë se rreziqet e një përplasjeje NATO-Rusi nëpërmjet llogaritjeve të gabuara nuk janë reale.

Kievi është në ankth për të lidhur NATO-n sa më afër që të jetë e mundur me luftën e vendit për të rivendosur sovranitetin dhe integritetin e saj territorial.

Zelensky tha të martën se raketat ishin një “sulm kundër sigurisë sonë kolektive” dhe një “përshkallëzim shumë serioz”.

Ndërkohë, ndërsa debakli ushtarak rus në Ukrainë përkeqësohet me humbjen e Khersonit dhe territorit përreth, Putini po bëhet më i dëshpëruar dhe ultra-skifterët që dominojnë diskursin televiziv në Rusi po përpiqen për një konfrontim për të racionalizuar poshtërimin e humbjes së një lufte ndaj Ukrainës.

Ndërsa ministria e Mbrojtjes pretendoi se nuk kishte asnjë lidhje me raketat, Margarita Simonyan , kreu i kanalit të propagandës RT, u gëzua për implikimet e një sulmi rus.

Leave A Reply

Your email address will not be published.