Pse uji i lyerjes së vezëve të Pashkës duhet ruajtur për 40 ditë

0 11,541

Besimtarët e krishterë ortodoksë lyejnë sot të “Enjten e Madhe” vezët e Pashkës.

Sipas traditës vezët duhet të zihen dhe të ngjyrosen me ngjyrë të kuqe para se të perëndoj dielli ditën e shtunë.

Uji që zihen vezët duhet të ruhet për 40 ditë. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”, në Euronews, blogerja Valbona Lasku tregoi arsyen pse uji që zihen vezët duhet të ruhet për 40 ditë.

“Vezët duhen skuqur të gjitha pa perënduar dielli të shtunën. Uji që zihen vezët duhet ruajtur për 40 ditë. Sa herë që zien vezë pastaj për konsum të përditshëm duhet ta ziejmë me ujin e vezëve të pashkëve. Unë e ruaj në shishe 40 ditë. Nuk e hedh”, tha ajo.

Leave A Reply

Your email address will not be published.