Kundërshtari i Putin vuan nga një sëmundje misterioze në burg, dyshime se e kanë helmuar

0 12,016

Alexei Navalny, lideri më i njohur i opozitës ruse, vuan nga një sëmundje misterioze në burg, e cila mund të jetë rezultat i një helmi me veprim të ngadaltë, pasi pesha e tij trupore ra me 8 kg në rreth dy javë, tha përfaqësuesja e tij, Kira Jarmis.

“Ne nuk po e përjashtojmë faktin që tani Alexei Navalny po helmohet ngadalë, po vritet ngadalë për të tërhequr më pak vëmendje”, tha Yarmish në një postim në Twitter.

“Ai po mbahet në qeli dënimi, me dhimbje akute pa ndihmë mjekësore”, tha ajo.

Në vitin 2020, Navalny i mbijetoi një përpjekjeje të dukshme për ta helmuar gjatë një fluturimi në Siberi me një agjent nervor, zbuluan testet nga laboratorët perëndimorë. Rusia mohon se shteti ka tentuar ta vrasë atë. Ai u shtrua në spital në Gjermani për të trajtuar helmimin, por u kthye vullnetarisht në Rusi në vitin 2021, ku u arrestua pas mbërritjes dhe u burgos për mashtrim, për të cilin Navalny thotë se është i motivuar politikisht.

Yarmish tha se për shkak të sëmundjes misterioze të Navalny, shërbimet e urgjencës u thirrën të premten në mbrëmje në të shtunën në koloninë e burgut të sigurisë maksimale IK-6 në Melekovo, rreth 250 kilometra në lindje të Moskës, ku po mbahet i burgosuri.

Leave A Reply

Your email address will not be published.