Elon Musk nuk ndalet! Merr sërish kreun si njeriu më i pasur në botë!

0 1,422

Elon Musk pati një vit të vështirë në 2022. Miliarderi i teknologjisë bleu Tëitter dhe pa që pasuria e tij ra me shuma marramendëse për shkak të një sërë faktorësh.

Ai “u rrëzua” nga froni i të qenit personi më i pasur në botë si rezultat i këtyre çështjeve të vështira financiare.

Bloomberg raporton se miliarderi tani ka një pasuri prej 187.1 miliardë dollarësh, duke e kaluar me pesë miliardë CEO të Mowt Hennessy Louis Vuitton, Bernard Arnault.

Donacionet që Musk bëri në fund të vitit të kaluar nuk ndikuan shumë në vlerën e tij neto. Ai dha 11.6 milionë aksione të Tesla-s për kauza bamirësie të paidentifikuara.

Investitorët e Tesla ishin të shqetësuar se ai po i kushtonte shumë vëmendje Tëitter-it, të cilin e bleu në tetor, në të njëjtën kohë që prodhuesi i tij i makinave elektrike po përballej me konkurrencë të shtuar në të gjithë industrinë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.