Rreth 226 predha ruse të hedhura në Ukrainë, 6 viktima dhe disa të plagosur

0 171

Forcat ruse kanë vazhduar bombardimin e qyteteve dhe fshatrave në Ukrainën lindore, verilindore dhe jugore.

Gjashtë persona u vranë në Donetsk pasi u sulmua me raketa dhe artileri, sipas kryebashkiakut të qytetit të instaluar nga Rusia, Alexey Kulemzin.

Një banore, Irina, u tha gazetarëve “shikoni çfarë kanë bërë” ndërsa ajo bëri me shenjë drejt ndërtesës së banesës ku banesa e saj ishte shkatërruar.

“Ka njerëz që jetojnë atje. Njerëz! Ku gjuan? Shkoni në fusha dhe luftoni me njëri-tjetrin atje, jo këtu. Sa njerëz po vdesin tashmë?” ajo tha.

Mediat e huaja raportojnë se në rajonin Sumy, në kufirin rus, disa njerëz u plagosën nga granatimet.

Guvernatori i rajonit Dmytro Zhyvytsky tha se forcat ruse kishin gjuajtur 226 predha mbi shtatë komunitete dje.

Leave A Reply

Your email address will not be published.