Me sytë nga Kina, SHBA-ja rrit forcat ushtarake në Australi

0 68

Shtetet e Bashkuara do të rrisin praninë e forcave ajrore, tokësore dhe detare në Australi, duke përfshirë avionë bombardues dhe avionë luftarakë, ka thënë të mërkurën Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, mes shqetësimeve të përbashkëta për Kinën, shkruan CNN.

Duke folur pas bisedimeve vjetore të AUSMIN-it midis aleatëve, Austini ka thënë se të dy vendet ranë dakord gjithashtu të “ftojnë Japoninë të integrohet në iniciativat tona të qëndrimit të forcës në Australi”.

Austini nuk dha detaje se kur sa trupa, anije dhe avionë do të përfshiheshin në këtë plan.

“Shtetet e Bashkuara dhe Australia ndajnë një vizion të një rajoni ku vendet mund të përcaktojnë të ardhmen e tyre”, ka thënë ai. “Për fat të keq, ai vizion po sfidohet sot. Veprimet e rrezikshme dhe shtrënguese të Kinës në të gjithë Indo-Paqësorin, duke përfshirë rreth Tajvanit, dhe drejt vendeve të ishullit të Paqësorit dhe në Detet e Kinës Lindore dhe Jugore, kërcënojnë paqen dhe stabilitetin rajonal”.

Uashingtoni e sheh Canberran si një partner jetik në përpjekjet për ta rikthyer kundër Kinës në Indo-Paqësor dhe analistët thonë se Australia mund të ketë një rol vendimtar logjistik në mbrojtjen e Tajvanit kundër çdo lëvizjeje të Pekinit.

Leave A Reply

Your email address will not be published.