”Fitore” në Kinë, në 4 muaj asnjë viktimë nga Covid-19

0 262

Në një kohë që bota është në luftë të egër me Covid-19, situata në Kinë u qetësua në fund të fund të muajit maj, por raste të reja u panë sëërish në muajin qershor. Tashmë janë bërë të paktën 4 muaj që asnjë pacient i shtruar në spital me Covid-19 nuk ka ndërruar jetë.

Guo Yanhong, një inspektor i Komisionit Kombëtar të Shëndetit vlerësoi strategjinë kineze kundër përhapjes së virusit. ”Dëshmia më e fortë është se përvoja, metodat dhe strategjitë e Kinës në trajtimin e pacientëve kritikë janë të vlefshme”.

Deri më tani në të gjithë territorin e Kinës janë shënuar 4,634 ndërsa numërohen të total 84.895 të sëmurë me Covid-19 që prej fillimit të pandemisë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.