4 humbje jete dhe 155 raste të reja. Dervishi: Sapo të shfaqen shenjat e para, vetëizolohuni

0 403

4 humbje jete, 155 raste të reja dhe 58 të shëruar. Ky është bilanci i 24 orëve të fundit nga Covid-19 në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e fundit, përmes Dr.Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik, tha se betejën me virusin vdekjeprurës e humbën një 57-vjeçar nga Vlora dhe tre qytetarë nga Tirana, një 68-vjeçar, një 80-vjeçar dhe 82-vjeçar me sëmundje bashkëshoqëruse. Mes tyre është edhe artisti shkodran Enrik Çefa. Cefa ishte shtruar në një prej spitaleve Covid në Tiranë dhe kishte 24 orë që ishte intubuar. Tashmë ka mbyllur sytë, pasi nuk ia doli dot që të mundë Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 847 testime për vlerësimin e infektimit nga virusi SARS COV2 dhe 155 persona janë konfirmuar pozitivë. “Tiranë 77 raste, Durrës 18 raste, Elbasan 11 raste, Kamëz 6 raste, 5 raste në Kucovë, nga 4 raste në Korcë, Lushnje, Vlorë, nga 3 raste në Fier, Shkodër, Has, Cërrik, nga 2 raste në Krujë, Berat, Malësi e Madhe, Shijak dhe nga 1 rast në Devoll, Kukës, Kavajë, Mirditë, Mat, Divjakë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 58 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3986, që nga fillimi i epidemisë”.

Mësohet se në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 121 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid-19, 19 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar. Gjithashtu po marrim shërbim të specializuar dhe 28 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me Covid-19 dhe aktualisht janë negativizuar, por po vijojnë të marrin trajtim spitalor për pasojat e sëmundjes.

Ministria e Shëndetësisë i bën thirrje qytetarëve se në rast se dyshoni se jeni të prekur nga Covid-19 dhe keni shenja të sëmundjes, të telefononi menjëherë Urgjencën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lidhur me mjekun tuaj të familjes. “Menjëherë sapo të shfaqen shenjat e para, duhet të vetëizoloheni dhe të këshilloheni me mjekun e familjes. Është shumë e rëndësishme që jo vetëm personat e konfirmuar pozitivë por edhe ata që janë të dyshuar apo janë në pritje të përgjigjes së testit, duhet të qëndrojnë të izoluar në shtëpi, pasi janë burim për përhapjen e infeksionit. I bëjmë thirrje çdo qytetari për të mbajtur maskën kudo në ambiente të mbyllura apo ku nuk ruhet distanca, të ruani distancimin fizik dhe higjienën personale. Kjo është e vetmja mënyrë që të kufizojmë përhapjen e infeksionit. Sjellja individuale është përcaktuese në këtë betejë me Covid-19”.

Statistika

Testime totale 53571
Raste pozitive 7967
Raste të shëruara 3986
Raste aktive 3743
Humbje jete 238

Rastet aktive

Tiranë 1959
Durrës 486
Shkodër 298
Fier 177
Lezhë 152
Korçë 146
Vlorë 146
Kukës117
Elbasan117
Berat 62
Gjirokastër 43
Dibër 40

Leave A Reply

Your email address will not be published.