Deputetja Topi-Ramës: Po ndalon koalicionet, ndien frikë. Pazar të pistër me opozitën e re

0 318

Deputetja Suzana Topi, përmes një postimi në facebook, akuzon kryeministri Edi Rama, duke thënë se po ndalon koalicionet parazgjedhore, pasi ndien frikë dhe pasiguri. Sipas saj, ky vendim është anti-europian dhe për të Rama po bën pazar të pistër me opozitën e re. ”Me pazaret e pista u dakortësua për të berë këtë lojë të fëlliqur me disa deputetë të opozitēs parlamentare duke minuar reformën zgjedhore. Kjo tregon tmerrin qe ka ky njeri nga zgjedhjet sepse e ndjen humbjen e pushtetit të kalbëzyer dhe të kapur nga ai. Por revolta popullore që po velon do ta marrë përpara”.

Postimi i plotë

Babëzia për të mbajtur pushtet e bëri Kryeministrin të ulet në tryezë me deputetē të opozitës parlamentare, që nga njëra anë i përçmon duke i ofenduar në foltoren e parlamentit dhe nga ana tjetër me pretendimin se do plotësojë kërkesën e tyre për hapjen e listave, po na tregon bashkëpunimin me ta. Z.Rama nuk mund të mbash pushtet duke sajuar “kauza” dhe duke u fshehur mbas hapjes së listave.

Shqiptarët e kuptojnë mirë se deri ku shkon djallëzia juaj. Ju keni vendosur që 30% të listave të jenë të mbyllura, çka do të thotë se të gjithë ata deputetë që do të shkojnē në parlament do vendosen prapë nga ju. Rama nuk e ka hallin e listave por të ndalimit të koalicioneve parazgjedhore sepse ndien frikë dhe pasiguri. Ka kohë që mendohet e mendohet se cili do të ishte argumenti që do përdorte si truk pēr ndryshimin e Kushtetutes dhe e gjeti.

Qëndrimi i tij për mos lejimin e koalucioneve parazgjedhore është antikushtetues, antieuropian. Me pazaret e pista u dakortësua për të berë këtë lojë të fëlliqur me disa deputetë të opozitēs parlamentare duke minuar reformën zgjedhore. Kjo tregon tmerrin qe ka ky njeri nga zgjedhjet sepse e ndjen humbjen e pushtetit të kalbëzyer dhe të kapur nga ai. Por revolta popullore që po velon do ta marrë përpara.

Leave A Reply

Your email address will not be published.