Zelensky niset për në SHBA, pritet të takohet me Biden

0 161

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy sapo ka konfirmuar se është nisur për në SHBA, në udhëtimin e tij të parë jashtë vendit që nga shpërthimi i luftës 300 ditë më parë.

On my way to the US to strengthen resilience and defense capabilities of 🇺🇦. In particular, @POTUS and I will discuss cooperation between 🇺🇦 and 🇺🇸. I will also have a speech at the Congress and a number of bilateral meetings.

— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) December 21, 2022

“Në rrugën time për në SHBA për të forcuar aftësitë mbrojtëse të Ukrainës. Në veçanti, unë dhe Joe Biden do të diskutojmë bashkëpunimin midis Ukrainës dhe SHBA-së dhe gjithashtu do të mbaj një fjalim në Kongres dhe një sërë takimesh dypalëshe.”

Megjithatë, Zelensky nuk po shkon në Uashington duarthatë. Ai do të ketë një dhuratë për presidentin amerikan Joe Biden: Një flamur të nënshkruar nga ushtarët në vijën e parë të frontit në Ukrainë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.