Vdes në moshën 78-vjeçare Stephen Greif, aktori i ”The Crown”

0 76

Stephen Greif, i cili u shfaq në “Blake’s 7” dhe “The Crown”, ka vdekur në moshën 78-vjeçare, deklaruan përfaqësuesit e tij.

Aktori ka pasur një karrierë të gjatë në skenë dhe ekran dhe është shfaqur në seriale të tjera, përfshirë ”Doctors”, ”Coronation Street” dhe ”EastEnders”.

Vdekja e tij u njoftua të hënën në një deklaratë në internet nga Michelle Braidman Associates.

”Me pikëllim të madh njoftojmë ndarjen nga jeta të klientit tonë të mrekullueshëm Stephen Greif”, thuhet në deklaratë.

Karriera e tij e gjerë ka përfshirë role të shumta në ekran dhe skenë, përfshirë në Teatrin Kombëtar, RSC dhe në ”West End”.

I lindur në Sawbridgeworth, Hertfordshire, Greif ndoqi dhe u diplomua në Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik dhe vazhdoi të bëhej anëtar i Kompanisë Kombëtare të Teatrit në Old Vic dhe Southbank.

Pasi luajti në një sërë produksionesh skenike në vitet 1960 dhe fillimin e viteve 1970, ai kaloi në ekran, duke luajtur rolin e komandantit të hapësirës Travis në “Blake’s 7”.

Shfaqja u zhvillua nga 1978 deri në 1981, me Greif së bashku me Gareth Thomas, Paul Darrow, Michael Keating dhe Sally Knyvette.

Leave A Reply

Your email address will not be published.