Lufta në Ukrainë, grupi rus Wanger pretendon se ka marrë kontrollin në Soledar

0 184

Mercenarët rusë të Wanger pretendojnë se kanë marrë kontrollin e plotë mbi qytetin lindor të Ukrainas, ku forcat ruse dhe ukrainase janë përballur në një luftë intensive me ditë të tëra.

“Njësitë Wagner kanë marrë kontrollin e të gjithë territorit të Soledar,” tha Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit.

Njoftimi vjen disa ditë pasi dy vullnetarë britanikë janë zhdukur teksa u nisën drejt qytetit për të evakuuar civilët.

Soledar ndodhet rreth 15 km larg Bakhmutit , qyteti i minierave të kripës në rajonin e Donetsk që është rrafshuar pothuajse me tokë në muaj luftimesh.

Në rast se kapja e Soledar konfirmohet kjo do të ishte suksesi i parë i Moskës në fushën e betejës, shkruan The Times.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.