Gruaja ”e hekurt” që po tremb Erdoganin

0 288

Canan Kaftancıoğlu konsiderohet nga shumë turq si një yll në rritje në skenën politike. Pak politikanë në vend janë po aq të njohur sa mjekja 48-vjeçare nga Pontus. Me pozicionet e saj të majta ajo shpesh provokon edhe anëtarët e partisë së saj, Partinë Republikane të Popullit.

Në fillim të vitit 2018, ajo u zgjodh presidente e CHP në Stamboll, por u bë e njohur një vit më vonë si udhëheqëse hije e fushatës zgjedhore të Ekrem Imamoglou për bashkinë e qytetit. Thuhet se po të mos ishte  48-vjeçarja, politikani pothuajse i panjohur nuk do të zgjidhej kurrë kryetar i bashkisë së Stambollit, duke mposhtur Presidentin Tayyip Erdogan, në një nga humbjet më të hidhura të karrierës së tij politike.

Përplasja e politikanes së suksesshme me institucionin politik dhe qeverisjen AKP nuk vonoi të vinte. Disa muaj pas fitores së Imamoglu në Stamboll, ajo u dënua me gati shtatë vjet burg për përhapjen e propagandës terroriste, nxitjen e pasioneve, fyerjen e presidentit dhe fyerjen e zyrtarëve publikë. Për dënimin e 48-vjeçares, postimet e saj në Twitter midis 2012-2017 ishin të mjaftueshme. Udhëheqja e Partisë Republikane foli për një hakmarrje pas humbjes elektorale në Stamboll.

Kërcënimet dhe gjykatat, nuk duket se e dekurajojnë 48-vjeçaren, e cila dëshiron të luftojë Presidentin Erdogan dhe ministrat e tij me armët e tyre. Kështu që ajo ngriti një proces gjyqësor kundër Presidentit Erdogan dhe ministrit të Brendshëm, Suleyman Soilo duke kërkuar dëmshpërblim për quajtjen e saj një ushtar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.