Covid-19 në Shqipëri, 1028 humbje jete që nga nisja e pandemisë dhe 23.096 raste aktive

0 397

Pandemia e Covid-19 në Shqipëri, deri më tani i ka marrë jetën 1028 qytetarëve, shifër kjo vetëm për rastet e raportuara në spitalet Covid. Në 24 orët e fundit, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se betejën nuk e kanë fituar 12 pacientë të prekur nga virusi vdekjeprurës. ”Në 24 orët e fundit nuk kanë arrtitur të fitojë betejën me sëmundjen 12 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet Covid: 6 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Saranda dhe 1 qytetar nga Kukësi, të moshave 63-78 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”,-thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë

Po në 24 orët e fundit janë kryer 2711 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 809 qytetarë. ”Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki. 276 raste në Tiranë, 88 raste në Shkodër, 37 raste në Elbasan, 30 raste në Krujë, 28 raste në Sarandë, 27 raste në Fier dhe Berat, 24 raste në Mirditë, 23 raste në Lushnje, 22 raste në Lezhë, 21 raste në Kavajë dhe Korçë, 20 raste në Kuçovë, 18 raste në Durrës dhe Vlorë, 14 raste në Has, 13 raste në Pogradec, 12 raste në Mat, 10 raste në Kurbin dhe Dibër, 9 raste në Kukës, 8 raste në Malësi e Madhe dhe Gjirokastër, 6 raste në Tepelenë dhe Përmet, 5 raste në Devoll, 4 raste në Pukë, Tropojë, Mallakastër dhe Skrapar, 3 raste në Kolonjë dhe Gramsh, 2 raste në Peqin dhe Delvinë, 1 rast ne Librazhd dhe Bulqizë”,-thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 551 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 25.876 që nga fillimi i epidemisë. Numri i të shtruarve në spitale ka qenë dhe vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 426 pacientë, 28 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. ”Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes”.

COVID-19-Statistika (15 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 809
Të shëruar ne 24 orë 551
Të shtruar në spitale 426
Humbje jete në 24 orë 12
Testime ditore 2711
Testime totale 226.495
Raste pozitive 50.000
Raste të shëruara 25.876
Raste aktive 23.096
Humbje jete 1028

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 12327
Fier 1757
Durrës 1410
Shkodër 1207
Vlorë 1147
Korçë 1131
Elbasan 970
Berat 910
Lezhë 871
Gjirokastër 544
Kukës 470
Dibër 352

Leave A Reply

Your email address will not be published.