Boris Johnson falënderon popullin britanik për reagimin e tyre ndaj Koronavirusit

0 309

Duke folur jashtë Nr.10 këtë mëngjes, Kryeministri paralajmëroi popullin që të mos hiqte dorë pasi u kthye në punë për herë të parë që nga beteja e tij me virusin.

Kryeministri nuk është parë që kur ai bëri një deklaratë me anë të një videoje më 12 prill pasi kaloi një javë në spital.

Duke folur sot, ai tha:

Ne jemi duke përparuar, me më pak pranime në spital, pak pacientë Covid në ICU, dhe ka shenja të vërteta tani se ne po kalojmë kulmin. Faleminderit për durimin tuaj, sensin tuaj të mirë, altruizmin tuaj, frymën tuaj të komunitetit, falë vendosmërisë sonë kolektive ne jemi në prag të arritjes së këtij misioni të parë të qartë për të parandaluar NHS tonë të mbingarkohet në një mënyrë tragjike siç kemi parë diku tjetër. Kështu është si dhe pse ne kemi filluar të kthejmë valën. Nëse ky virus do të ishte një sulmues fizik, një sulmues i papritur dhe i padukshëm, të cilin mund t’ju them nga përvoja personale që është, atëherë ky është momenti kur ne kemi filluar së bashku ta luftojmë atë në dysheme.

Kryeministri gjithashtu vlerësoi popullin për kontributin e tyre.

Unë dua të falënderoj popullin për kurajon absolute dhe guximin që kanë treguar dhe po vazhdojnë të tregojnë. Çdo ditë e di se ky virus sjell trishtim dhe pikëllim të ri për familjet në të gjithë vendin. Kjo është sfida më e madhe e vetme që ky vend është përballur që nga lufta, dhe unë në asnjë mënyrë nuk minimizoj problemet e vazhdueshme me të cilat përballemi.

Z. Johnson ka kaluar dy javë duke u rikuperuar nga koronavirus pas një periudhe që e pa të shtrohej në një repart të kujdesit intensiv për disa ditë.

Kryeministri, i cili u shkarkua nga Spitali St Thomas në Londrën Qendrore dy javë më parë, thuhet se ka kaluar javën e kaluar duke u lehtësuar në ngarkesën e tij.

Ai foli me Donald Trump dhe gjithashtu kishte një bisedë në telefon me Mbretëreshën gjithashtu.

Që kur u largua nga spitali, ai ishte duke u rikuperuar në vendin e tij me të fejuarën e tij shtatzënë Znj Symonds e cila gjithashtu besohet të jetë prekur nga virusin.

Leave A Reply

Your email address will not be published.