10 raste të reja, shkon në 736 numri i personave të prekur me Covid-19 në Shqipëri

0 328

Ka shkuar në 736 numri i personave të infektuar me koronavirus në Shqipëri. Mësohet se në orët e fundit janë shënuar vetëm 10 raste të reja.

Nga rastet e reja raportohet se 9 janë në Tiranë dhe 1 në Shkodër. Ndër të tjera numri i të shëruarëve është më i lartë se i personave të infektuar aktivë.

Njoftimi është bërë nga Ministria e Shëndetësisë.

Njoftimi i Ministrisë:

Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 10 raste pozitive me COVID19, nga të cilat 9 raste janë në Tiranë, shumica kontakte familjare, dhe 1 rast i ri është në Shkodër.

Deri në këto momente janë testuar 7491 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 736 raste.

Gjatë 24 orëve të fundit, 12 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar totalin e të shëruarve nga COVID-19 në 422 ose 57.3 % e totalit të të prekurve

Aktualisht në vendin tonë, 286 ose 42.7 % e totalit të të prekurve janë persona aktivë me COVID19 dhe siç shihet përqindja e të shëruarve është më e lartë. Kjo tendencë tashmë vazhdon të jetë e qëndrueshme.

Deri sot, 28 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje megjithë përpjekjet e stafit mjekësor.

Në dy spitale 34 paciente, 9 terapi intesive

Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 29 të shtruar. 7 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 1 pacient është i intubuar.

Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 5 pacientë të shtruar. 2 pacientë janë në terapi intensive, ndërsa 1 pacient është i intubuar.

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 34 pacientë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.