11 viktima dhe 887 raste të reja në 24 orë nga Covid-19

0 237

Covid-19 vijon që të marrë jetë në Shqipëri. Në 24 orët e fundit, betejën me virusin vdekjeprurës nuk e kanë fituar 11 pacientë dhe numri i jetëve të humbura shkon në 1350. ”Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 11 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19 në spitalet Covid 8 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Mirdita, të moshave 54-86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”,-informon Ministria e Shëndetësisë.

Po në 24 orët e fundit janë kryer 3891 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 887 qytetarë. ”Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 330 raste në Tiranë, 56 raste në Durrës, 55 raste në Vlorë, 43 raste në Lushnje, 38 raste në Fier, 34 raste në Elbasan, 23 raste në Berat, 21 raste në Kurbin, 19 raste në Shkodër, 18 raste në Kavajë, 17 raste në Krujë, Lezhë, 16 raste në Kamëz, 14 raste në Mallakastër dhe Gramsh, 13 raste në Kukës, 12 raste në Gjirokastër, Sarandë, 11 raste në Kuçovë, 10 raste në Librazhd, 8 raste në Pogradec, 7 raste në Mirditë, Delvinë, Malësi e Madhe, Shijak, 6 raste në Mat, Divjakë, Dibër, Skrapar, 5 raste në Patos, 4 raste në Korçë, Has, Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Vorë, 3 raste në Rrogozhinë, Peqin, Poliçan, 2 raste në Tropojë, Tepelenë, Belsh, Prrenjas, Bulqizë, Himarë, Klos, 1 rast në Devoll, Selenicë, Rroskovec, Cërrik, Këlcyrë, Libohovë”.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 523 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 45,906 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 292 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për Covid-19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet Covid.

COVID-19 – Statistika (28 Janar 2021)

Raste të reja ditore 887
Të shëruar në 24 orë 523
Të shtruar në spitale 292
Humbje jete në 24 orë 11
Testime ditore 3891
Testime totale 347,724
Raste pozitive 75,454
Raste të shëruara 45,906
Raste aktive 28,198
Humbje jete 1350

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 16336
Fier 2154
Durrës 1547
Shkodër 1380
Elbasan 1263
Vlorë 1204
Lezhë 1029
Korçë 912
Berat 917
Gjirokastër 567
Dibër 442
Kukës 447

Leave A Reply

Your email address will not be published.