105 vjetori i Mbretëreshës Geraldinë, Presidenti Meta me fjalët e Kadaresë: Atdheu i dashur edhe kur është i varfër dhe i vështirë

0 347

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka përkujtuar 105 vjetorin e lindjes së Mbretëreshës Geraldinë. Kreu i shtetit kujton një pasazh të shkrimtarit Ismalil Kadare, që i ishte dërguar mbretëreshës.

“Ndonëse ky vend ju ka sjellë shumë më tepër brenga sesa gëzime…ju na jepni një mesazh të gjithëve, mesazhin fisnik se: Atdheu mund të jetë i dashur edhe kur është i varfër dhe i vështirë”, shkruante Ismail Kadare në letrën e dërguar me 12 mars të vitit 2002.

Mbretëresha Geraldinë njihet për finesën dhe vyrtytet e saj të mira, për dashurinë për atdheun dhe përkushtimin ndaj familjes së bashkëshortit të saj, Mbretit Zog.

Postimi i plotë nga Presidenti Meta

“Ndonëse ky vend ju ka sjellë shumë më tepër brenga sesa gëzime…ju na jepni një mesazh të gjithëve, mesazhin fisnik se: Atdheu mund të jetë i dashur edhe kur është i varfër dhe i vështirë”.

Zgjodha këtë pasazh nga letra e shkrimtarit tonë të madh Ismail Kadare, dërguar Mbretëreshës Geraldinë në 12 mars 2002, për të përkujtuar sot 105-vjetorin e lindjes së saj.

Është një nga përkufizimet më të arrira për të gjithë trashëgiminë e vyer që na la “Trëndafili ynë i bardhë”.

Një jetë dedikuar Shqipërisë, begatisë, përparimit dhe europianizimit të plotë të saj, shembull i dashurisë e besnikërisë së përjetshme për Atdheun edhe kur ai i ktheu shpinën, vepra e Mbretëreshës Geraldinë vazhdon ende të frymëzojë e të na bëjë krenarë të gjithëve.

"Ndonëse ky vend ju ka sjellë shumë më tepër brenga sesa gëzime…ju na jepni një mesazh të gjithëve, mesazhin fisnik…

Gepostet von Ilir Meta am Donnerstag, 6. August 2020

Leave A Reply

Your email address will not be published.