​5 këshilla diete të gabuara që ju bëjnë të shtoni peshë

0 1,595

Këshilla se si të shpëtoni nga kilet e tepërta po shfaqen nga të gjitha anët dhe disa prej tyre janë të dobishme dhe disa jo.

Mos konsumoni banane dhe karota pasi përmbajnë shumë karbohidrate dhe sheqer

Një banane e vogël përmban 23 g karbohidrat dhe një mollë e vogël 21 g. Nëse jeni duke u përpjekur të humbni peshë, duhet të merrni parasysh marrjen totale të karbohidrateve dhe sheqerit në një ditë, dhe të mos privoni veten nga një gamë e tërë ushqimesh. Çelësi i suksesit qëndron në vendosjen për të mos e tepruar me asnjë lloj ushqimi. Ndiqni këtë këshillë dhe mos dramatizoni për karotat në një sallatë ose banane në bollgur. Gjithashtu mos u shqetësoni me sheqernat natyrale nga ushqimet pasi ato nuk janë të njëjta me sheqernat e shtuara në biskota, akullore dhe ushqime të tjera.

Gluteni

Gluteni duhet të shmanget nga njerëzit me sëmundje celiake dhe të ndjeshëm ndaj glutenit. Përndryshe, shmangia e glutenit gjithashtu mund të shkaktojë shtim në peshë pasi produktet pa gluten janë kryesisht të mbushura me sheqer dhe përbërës të tjerë artificialë. Përveç kësaj, nëse dieta juaj bazohet në perime, fruta, burime të shëndetshme të proteinave nga mishi dhe peshku, dhe një sasi të kufizuar të drithërave, nuk do të merrni një sasi të konsiderueshme gluteni. Pra, nëse nuk keni ndonjë arsye mjekësore për të shmangur glutenin kjo duhet të jetë një mënyrë e pranueshme për ta konsumuar atë për shumicën e njerëzve. Për humbjen e peshës është mirë të eliminoni glutenin që gjendet në bukë, biskota, ëmbëlsira, por mos i zëvendësoni me versionin e tyre pa gluten.

Shmangni të verdhat e vezëve, qëndroni tek të bardhat e vezëve

Vezët janë një ushqim i pasur me proteina cilësore, minerale, acid folik dhe vitamina B, dhe në vetëm 70 kalori për copë ato kanë një përqindje më të lartë të acideve yndyrore të pangopura sesa përqindja e yndyrave të ngopura. Kërkimet kanë treguar gjithashtu se ngrënia e një veze në ditë mund të parandalojë goditjen në tru. Konsumi i vezëve të plota siguron marrjen e vitaminave D, B12 dhe mineraleve selen, zink dhe hekur.

Të gjitha kaloritë janë të barabarta

Termi “kalori boshe” përdoret për ushqime që kanë shumë pak ose aspak vlerë ushqyese. Për shembull, 2 dl lëng portokalli i shtrydhur përmban 112 kalori, por gjithashtu përmban kalium dhe siguron 100 për qind të dozës ditore të vitaminës C, ndërsa e njëjta sasi e lëngut të gazuar me aromë portokalli ka 120 kalori dhe nuk ka lëndë ushqyese. Lëngu i gazuar ka kalori të zbrazëta, ndërsa lëngu natyral i portokallit jo.

Në përgjithësi, sa më shumë ushqim të përpunuar, aq më pak lëndë ushqyese përmban: vitamina, minerale, fibra, substanca të nevojshme për luftën kundër kancerit, dhe përmban më shumë yndyrë, sheqer dhe kalori të zbrazëta.

Kaloritë nga fasulet që përgatiten në mënyrë të lezetshme (me brinjë të thata) dhe kaloritë nga kokoshkat e misrit nuk do të japin gati të njëjtën ndjenjë të ngopjes. Nuk duhet harruar se indeksi glikemik, pra stimulimi i pankreasit për të sekretuar insulinën, gjithashtu luan një rol në gjithçka. Sa më shumë fibra, aq më pak insulinë, por sa më shumë sheqer në ushqim, aq më shumë insulinë është e nevojshme dhe natyrisht, sa më shumë insulinë, aq më e thellë është ndjenja e urisë.

Meqenëse sot pothuajse të gjitha ushqimet përmbajnë sheqer fruktozë nuk duhet të jetë e papritur që njeriu modern është vazhdimisht i uritur. Më shumë sesa numërimi i kalorive, është më e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje asaj që hani dhe në çfarë sasie, preferenca duhet t’u jepet ushqimeve që janë të pasura me ushqim.

Zgjidhni ushqime me pak yndyrë

Kur blini, zgjidhni një version “normal” të një produkti që përmban yndyrë, dhe do të ishte mirë të gjesh yndyra të shëndetshme në avokado, arra dhe fara të ndryshme në menynë tuaj standarde, pasi yndyrat e shëndetshme ju mbajnë të ngopur më gjatë, dhe kështu do të shmangni marrjen e tepërt të kalorive. Teoria që yndyrat ju shëndoshin është hedhur poshtë, pasi shkencëtarët zbuluan se një dietë me pak yndyrë dhe e pasur me karbohidrate çon në shtim në peshë. Nutricionistët rekomandojnë një marrje ditore me rreth 30 për qind yndyrë nga burime të shëndetshme. Produktet me pak yndyrë zakonisht përmbajnë më shumë sheqer të shtuar, por një ushqim i tillë nuk i plotëson nevojat e trupit dhe ndjenja e urisë ndodh shpejt, duke rezultuar në marrje më të lartë të kalorive dhe shtim në peshë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.