Tragjedia ”bashkon” Turqinë me Greqinë, mesazhe uniteti mes dy popujve

0 299

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, pati një bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, pas tërmetit 6.7 ballë që goditi ishullin e Samos dhe Izmirin.

Kryeministri grek i përcolli Presidentit të Turqisë ngushëllimet e tij të përzemërta për humbjet e jetës në Turqi dhe dërgoi një mesazh të unitetit të dy popujve.

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, kontaktoi përmes telefonit me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu, menjëherë pas tërmetit të madh në Egje dhe shprehu gatishmërinë e Greqisë për të ndihmuar bizneset e evakuimit të qytetarëve nga rrënojat e Smyrna.

Leave A Reply

Your email address will not be published.