Thellohet skandali. Agim Kajmaku ”shpëton” nga burgu

0 356

Qëndroi në arrati 7 muaj dhe u arrestua mbrëmjen e së hënës, por Agim Kajmaku nuk do të shkojë në burg. Një situatë e pazakontë dhe gati në skandal është vendimi që dha Gjykata e Apelit, pasi ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-kreun e Bashkisë së Vorës nga “arrest me burg” në “detyrim paraqitje”.

Ka qenë prokurorja e çështjes, ish-kryeprokurorja e përkohshme e votuar nga PS-ja, Arta Marku, ajo e cila ka kërkuar zbutje të masës së sigrurisë, duke argumentuar qëndrimin e saj për shkak të ndryshimit të rrethanave të ngjarjes. Nga hetimet është vërtetuar se ka 15 vite që Kajmaku vuan nga diabeti.

Ai u paraqit në spital i shoqëruar nga avokati i tij Isuf Shehu, për shkak të problemeve shëndetësore por stafi lajmëroi policinë. Ekzekutimi i urdhër arrestit u bë në spital, ku ndodhet i shtruar Kajmaku dhe mësohet se është jashtë rrezikut për jetën. Mësohet se Kajmaku ruhet nga forcat e policisë. Ai akuzohet për 3 vepra penale “falsifikim i vulave, stampave ose formularëve”, “falsifikim i dokumenteve” dhe “kryerja e funksionit pas dhënies fund të detyrës”.

Agim Kajmaku u shkarkua nga KQZ pasi u denoncua nga Partia Demokratike për fshehje të të shkruarës kriminale në Greqi atje ku rezulton se është arrestuar, hetuar e më pas dënuar në mungesë për përdorimin e monedhave të falsifikuara. Ai erdhi në krye të bashkisë Vorës nga zgjedhjet njëpartiake të 30 qershorit, aty ku garoi i vetëm për postin e kryebashkiakut.

Leave A Reply

Your email address will not be published.