Shqipëria po fiton luftën me Covid-19, më shumë të shëruar sesa raste të reja

0 313

Shqipëria duket se po shërohet nga pandemia e Covid-19, pasi edhe në 24 orët e fundit ka më shumë të shëruar sesa raste të reja. Aktualisht sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, testimet totale janë 60418 ku raste të shëruara janë 4923 dhe rastet aktive 4001. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për 112 raste të reja me Covid-19 për 24 orët e fundit. Dr. Genta Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik, gjatë konferencës për shtyp për përditësimin e të dhënave për virusin vdekjeprurës në Shqipëri, tha se 132 është numri i personave të shëruar.

“Paçka përpjekjeve të mjekëve, fatkeqësisht, në dy spitalet Covid, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen një 49-vjeçar nga Peqini, një 52-vjeçar nga Durrësi, një 72-vjeçare nga Fieri, një 81-vjeçare dhe një 82-vjeçar nga Tirana, i shprehim ngushëllimet familjarëve”. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 71 raste në Tiranë, 9 raste në Durrës, 5 raste në Elbasan, nga 4 raste në Krujë, Kurbin, Lezhë, Kavajë, 3 raste në Fier, 2 raste në Berat, nga 1 rast në Shkodër, Devoll, Has, Lushnje, Gjirokastër, Vorë.

Nga ana tjetër, Qirjako tha se në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 173 pacientë të konfirmuar pozitivë me Covid-19, 18 në terapi intensive nga të cilët vetëm 8 pacientë janë të intubuar. “Ju informojmë se në dy spitalet Covid janë gjithashtu duke marrë shërbim të specializuar 42 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me Covid-19 dhe aktualisht janë negativizuar, por po vijojnë të marrin trajtim spitalor për pasojat e sëmundjes”. Në fund të deklaratës, ajo dha edhe mesazhin që ka Ministria e Shëndetësisë për qytetarët.

“I drejtohemi të gjithë qytetarëve, për kujdes të shtuar për respektimin e rregullave të vendosjes me detyrim të maskës në çdo ambient të mbyllur, të ruajtjes së distancimit fizik prej të pakten 1.5 metër nga të tjerët si dhe kujdesin për higjienën vetjake dhe kolektive. Rikujtojmë qytetarët se ndalohen të gjitha grumbullimet pasi janë burim i përhapjes së infeksionit, duke vënë në rrezik shëndetin tuaj dhe të afërmve tuaj. Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar, të kontaktoni menjëherë mjekun e familjes ose të telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për të kontaktuar për çdo informacion tjetër rreth Covid-19”.

Rastet aktive

Tiranë 2063
Durrës 527
Shkodër 282
Fier 149
Lezhë 187
Korçë 184
Vlorë 137
Kukës 136
Elbasan 161
Berat 80
Gjirokastër 41
Dibër 54

Leave A Reply

Your email address will not be published.