Rama tregon pse po shkon në Prishtinë

0 450

Pak më parë, përmes një postimi në Twitter, kryeministri Edi Rama ka treguar arsyet pse po shkon në Prishtinë. “Në Prishtinë për të dëgjuar dhe mësuar më shumë pas fletë-rrufesë speciale qe do të hyjë si njollë turpi e shekullit XXI ne historinë botërore te drejtesise, e cila praktikën e akuzës publike pa aktakuzë juridike e ka njohur veç ne epokat e sundimeve ideologjike a para tyre”.

Vizita e Ramës vjen në një moment delikat për Kosovën pas aktakuzave të ngritura nga Zyra e Prokurorisë Speciale me seli në Hagë ndaj Presidentit Hashim Thaçi, kreut të PDK-së, Kadri Veseli dhe disa të tjerëve për krime luftë dhe krime kundër njerëzimit.

Presidenti Thaçi, pritet t’i drejtohet sot opinionit publik lidhur me situatën e krijuar pas publikimit të akuzave të pakonfirmuara ndaj tij dhe një grupi pjesëtarësh të ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Leave A Reply

Your email address will not be published.