Qytetet në Ukrainë zgjohen nga sulmet ruse, mbi 100 raketa godasin infrastrukturën energjetike në vend

0 103

Disa qytete ukrainase në të gjithë vendin, duke përfshirë kryeqytetin e Kievit, janë nën sulm me raketa ruse, sipas autoriteteve vendase.

Ukraina raportoi një sulm të ri me raketa ruse të enjten në mëngjes, me shpërthime të dëgjuara në disa qytete për të cilat autoritetet thanë se erdhën nga sistemet e mbrojtjes ajrore që rrëzuan raketat në hyrje të vendit.

Këshilltari i zyrës presidenciale Oleksiy Arestovych shkroi në rrjetet sociale se më shumë se 100 raketa ruse ishin nisur në disa valë, ndërsa alarmet e sulmit ajror mund të dëgjoheshin në të gjithë vendin.

Shpërthime u dëgjuan në Kiev, Zhytomyr dhe Odesa, sipas një korrespondenti të Reuters dhe raporteve të mediave lokale. U njoftuan ndërprerje të energjisë në rajonet Odesa dhe Dnipropetrovsk, me qëllim minimizimin e dëmeve të mundshme në infrastrukturën energjetike.

Kryetari i bashkisë së Kharkiv-it të Ukrainës lindore raportoi gjithashtu se raketat ruse kishin goditur qytetin dhe shkaktuan një seri shpërthimesh.

Leave A Reply

Your email address will not be published.