Kriza nga Covid-19/Basha: Paaftësia e qeverisë, vrastare për biznesin e vogël

0 291

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, përmes një postimi në facebook shprehet se paaftësia e qeverisë ”Rama 2” për t’i ardhur në ndihmë ekonomisë në këtë kohë krize të thellë, është vrastare për biznesin e vogël, i cili punëson 70% të shqiptarëve.

“Ritmet e mbylljes së bizneve të vogla po rriten çdo muaj. Sot ato po ulin masivisht qepenat duke lënë pa punë mijëra familjarë prej taksave të larta, korrupsionit dhe tarifave të shumta të pushtetit lokal. Plani ynë ekonomik ka në themel të tij mbështetjen dhe nxitjen e bizneseve të vogla si gjenerator të punësimit të shqiptarëve.

Një taksë e vetme sa 0,5% e xhiros dhe do të heqim të gjitha taksat dhe tarifat lokale për të luftuar informalitetin, për të rritur fitimin dhe për të nxitur punësimin.

Karantinimi i çdo inspektoriati për 1 vit, deri në një reformë të vërtetë të standarteve europiane, do të zhdukë terrorin e bandave të inspektoriateve dhe do të rivendosë dinjitetin dhe lirinë e sipërmarrjes”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.