Kievi: Lufta në Ukrainë mund të përfundojë para se të çlirohen territoret e pushtuara nga Rusia

0 70

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podolyak në një konferencë me gazetarët ka thënë se lufta mund të përfundojë përpara se Ukraina të çlirojë të gjitha territoret me mjete ushtarake.

Ai gjithashtu tha: “Gjasat për çlirimin ushtarak të të gjitha territoreve të pushtuara nga Rusia përfshirë Krimenë janë shumë të ulëta, duke thënë se nëse ushtria ruse humbet një qytet të madh si Luhansk i cili është një simbol për Moskën, kjo do të çojë në procese të pakthyeshme midis elitës politike Federale Ruse dhe lufta mund të përfundojë para se të çlirohen të gjitha territoret e pushtuara me mjete ushtarake. Nëse një qytet I madh çlirohet , Rusia do ta ketë humbur luftën”, ka thënë ai.

Leave A Reply

Your email address will not be published.