Karteli brutal i drogës nis rekrutimet e femrave ekzekutuese

0 371

Jalisco New Generation, një nga kartelët e drogave më të fuqishëm e më brutalë në Meksikë, raportohet se po rekruton vajza të reja për të shtuar radhët e tij më të ulëta. Raportime të kësaj vere sugjeronin se vajza të reja po detyroheshin të hynin në radhët e kartelit për të bashkëpunuar në pengmarrje dhe të trajnohen si vrasëse prej moshës së re, njofton rrjeti Infobae.

Banda e drejtuar nga Nemesio “El Mencho” Oseguera Cervantes, shpeshherë tenton të trembë rivalët e tyre me ekspozime brutale dhune, siç ishte vrasja e kufomave nga ura në veri të Meksikës një muaj më parë. Mes 16 të arrestuarve nga anëtarët e kartelit në gusht, tre ishin vajza të reja mes 18 e 20 vjeç, ndërsa disa femra të tjera janë vrarë në përplekje me autoritetet. Në fillim të muajit policia meksikane ka vrarë anëtaren e kartelit Brisa del Mar në Palma Sola, Veracruz.

Qyteti është përfshirë nga dhuna prej rivalitetit mes dy bandave që luftojnë për territore. Në janar 21-vjeçarja Maria Guadalupe Lopez Esquive u vra nga forcat speciale të policisë pas një bastisjeje në qendrën e skuadrës së saj të vrasësve në Aguililla. Ajo kishte gjithashtu një mori të madhe ndjekësish online teksa pozonte e armatosur dhe gjysmë e zhveshur në Instagram. Kamerat trupore të ushtarëve kishin kapur atë në momentet e fundit të jetës pasi ishte qëlluar për vdekje në fyt.

Leave A Reply

Your email address will not be published.