Gjenden të tjera dokumente të klasifikuara të Biden

0 47

Ndihmësit e presidentit amerikan Joe Biden kanë gjetur disa dokumenta të tjera të klasifikuara të qeverisë, në një tjetër vend, duke vendosur Shtëpinë e Bardhë në një tjetër situatë të vështirë, shkruan BBC.

Zbulimi vjen disa ditë pasi një avokat i presidentit tha se avokatët e Biden kishin zbuluar disa dokumente të klasifikuara në zyrën e tij në Uashington. Avokatët e Biden i kishin zbuluar dokumentet në zyrat e Qendrës Penn Biden dhe më pas thirrën menjëherë Arkivin Kombëtar, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Biden kishte një zyrë atje pasi u largua nga zëvendëspresidenti në 2017 deri pak para se të niste fushatën e tij presidenciale demokratike në 2019. Sipas të dhënave, disa dokumente shtesë të klasifikuara u zbuluan nga avokatët e Bidenit erdhi disa orë pasi sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre shmangu pyetjet në lidhje me trajtimin e informacionit të klasifikuar nga Biden dhe menaxhimin e zbulimit nga krahu perëndimor.

Ajo tha se Shtëpia e Bardhë se do të bënte të pamundurën për menaxhuar situatën në mënyrë e duhur, duke treguar njoftimin e menjëhershëm të avokatëve personalë të Biden për Arkivin Kombëtar, raporton abcnews.al.

Por ajo refuzoi të tregonte sekur vetë Biden ishte informuar, nëse kishte ndonjë dokument tjetër të klasifikuar që mund të ndodhej në vende të tjera të paautorizuara dhe pse Shtëpia e Bardhë priti më shumë se dy muaj për të zbuluar zbulimin e grupit fillestar të dokumenteve, të cilat u gjetën në 2 nëntor, ditë para zgjedhjeve afatmesme.

Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti i Drejtësisë nuk pranuan të komentojnë të mërkurën mbi raportet e grupit të dytë të të dhënave të klasifikuara.

Departamenti i Drejtësisë po shqyrton të dhënat që u gjetën në Qendrën Penn Biden dhe Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland i ka kërkuar John Lausch, avokatit amerikan në Çikago, të shqyrtojë çështjen, tha për AP këtë javë një person tjetër i njohur me çështjen.

Ai person gjithashtu nuk ishte i autorizuar për të diskutuar çështjen publikisht dhe foli me AP në kushte anonimiteti.

Pavarësisht nga rishikimi i Departamentit të Drejtësisë, zbulimi se Biden ka keqmenaxhuar të dhënat e klasifikuara ose presidenciale mund të jetë një dhimbje koke politike për presidentin, i cili e quajti vendimin e Trump për të mbajtur qindra të dhëna të tilla në klubin e tij privat në Florida “të papërgjegjshëm”, raporton abcnews.al.

Zbulimi gjithashtu mund të vështirësojë gjithashtu shqyrtimin e Departamentit të Drejtësisë nëse do të ngrejë akuza kundër Trump, një republikan që po përpiqet të rifitojë Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024 dhe ka pretenduar në mënyrë të vazhdueshme se hetimi i departamentit për sjelljen e tij përbënte “korrupsion”.

Gushtin e kaluar, agjentët e FBI kontrolluan shtëpinë e paraardhësit të Biden në Florida dhe sekuestruan më shumë se 10,000 dosje që Trump nuk i kishte dorëzuar në Arkivin Kombëtar.

Departamenti i drejtësisë kishte lëshuar një thirrje për kthimin e dosjeve. Më shumë se 300 dokumente të klasifikuara u gjetën nga agjentët federalë nga klubi i golfit në Palm Beach.

Ka dallime të rëndësishme midis situatave të Trump dhe Bide , duke përfshirë peshën e një hetimi të vazhdueshëm për çështjen Mar-a-Lago.

Leave A Reply

Your email address will not be published.