Francezët “djegin” Parisin, Macron “përkëdhel” Marokun: Shkruat historinë

0 76

Me mijëra tifozë francez festuan gjatë në rrugët e Parisit suksesin e Deschamps dhe djemve të tij. Menjëherë sapo gjyqtari i takimit mbylli sfidën përballë Marokut, tifozët ndezën fishekzjarrë dhe flakadanë duke krijuar një atmosferë të bukur.

Pavarësisht se temperaturat ishin nën zero kjo nuk pengoi tifozët e shumë të festonin për këtë finale të dytë radhazi. Ashtu siç pritej, fundi i sfidës u shoqërua me trazira në pjesë të ndryshme të Francës, ku nuk munguan as përplasjet mes tifozëve.

Shijoi këtë sukses të Francës, por nga tribuna e stadiumit, presidenti Emmanuel Macron i cili më anë të një postimi në Twitter shkroi:

“Faleminderit Blues. Tani Kupën. Miqve tanë maroken i bëj komplimente për këtë udhëtim shumë të bukur. Po shkruani historinë e futbollit”, shtoi ndër të tjera Macron.

Leave A Reply

Your email address will not be published.