Epoka Biden, ja kë do të propozojë Presidenti si drejtuesin e ri të CIA-s

0 343

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden, lëvizjen e parë politike e bëri me propozimin për drejtorin e ri të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës(CIA). William Burns, një veteran amerikan i cili ka shërbyer në poste në të gjithë botën nga Reagan deri te administrata e Obamës. ”Populli Amerikan do të flejë i qetë me të, si drejtori ynë i ardhshëm i CIA-s”, tha Biden në një deklaratë. Nëse konfirmohet, Burns do të bëhej udhëheqësi i parë në historinë e CIA-s, përvoja e përjetshme e të cilit vjen nga Departamenti i Shtetit.

”Burns është një diplomat shembullor me përvojë dekada në skenën botërore duke mbajtur të sigurt dhe të sigurt popullin dhe vendin tonë. Ai ndan bindjen time të thellë se inteligjenca duhet të jetë apolitike dhe se profesionistët e përkushtuar të shërbimit të inteligjencës që i shërbejnë kombit tonë meritojnë mirënjohje dhe respekt”,-tha Biden.

Burns ka folur gjerësisht për dëmet që ai beson se administrata Trump i ka shkaktuar politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara. Ai paralajmëroi për pasojat e rrezikshme të Presidentit Donald Trump që nuk pranon humbjen e zgjedhjeve në një ese prestigjioze gushtin e kaluar në Atlantik.

Leave A Reply

Your email address will not be published.