Analiza e “The Times”: 100 ditët e para të Rishi Sunak si kryeministër!

0 47

The Time ka pasqyruar 100 ditët e para të qeverisjes së kryeministrit britanik Rishi Sunak. Në një analizë të gjatë, The Times është ndalur me detaje të sfidat me të cilat u përball Sunak, mbështetësit e tij si edhe menazhimi i ekonomisë së vendit.

Në artikull theksohet se një pjesë e konsiderueshme e votuesve besojnë se Sunak nuk do të arrijë të fitojë zgjedhjet e ardhshme, megjithatë e shohin si kryeministrin më të mirë se Boris Johnsns dhe Liz Truss.

Më tej artikulli vijon:

Ndërsa kryeministri shënon 100 ditë në detyrë, një sondazh i ri për The Times dhe Times Radio sugjeron se Sunak nuk ka fituar ende votuesit që braktisën partinë nën paraardhësit e tij.

72 për qind besojnë se ai nuk do të jetë kryeministër pas zgjedhjeve të ardhshme, ndërsa vetëm 27 për qind mendojnë se ai ka ecur mirë deri më tani. Sidoqoftë, sondazhi i YouGov zbuloi gjithashtu se me një diferencë prej 14 pikësh votuesit mendojnë se Sunak ka qenë një kryeministër më i mirë se Johnson.

The Times vlerëson përparimin e Sunak deri tani në fushat kryesore.

Ekonomi

Një nga sukseset më të mëdha të kryeministrisë së Sunak erdhi sapo ai mori detyrën; një fund i trazirave të tregut që karakterizoi premierën e shkurtër të Truss. Por ndërkohë që tregjet mund të jenë qetësuar, çështjet themelore ekonomike – inflacioni dyshifror, nivelet e mëdha të huamarrjes sërish mbeten. Plani i Sunak për të përdorur kufizimin fiskal për të ulur inflacionin përgjysmë i lë atij pak hapësirë ​​për manovrim.

67 përqind e votuesve aktualisht mendojnë se ecuria e Sunak në ekonomi është drejt përkeqësimit.

Shërbimi shëndetësor gjithashtu po përkeqësohej. Shifrat e performancës së janarit pritet të jenë më të mira se ato të dhjetorit dhe shpresa është se gjërat do të përmirësohen më tej pasi dimri i pare në të cilin Covid i kombinuar me gripin dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes, ende mbetet. Sunak do të duhet të përballet me veprimet e vazhdueshme të grevës dhe mungesat e stafit. Përgjegjësia për këtë do të jetë e pamundur për Sunak të shmanget.

Emigrantët e paligjshëm

Sunak u zotua të “ndalojë gomonet” si një nga pesë prioritetet e tij kryesore. Suella Braverman, sekretarja e brendshme, ka paralajmëruar se nëse ky qëllim dështon do t’i kushtojë partisë zgjedhjet. Kryeministri ka premtuar një legjislacion të ri , që pritet në fund të këtij muaji, i cili do të ndalojë këdo që hyn ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar të kërkojë azil.

Ndërkohë, emigrantët vazhdojnë të mbërrijnë në numër rekord, me 45,756 që kaluan Kanalin me gomone vitin e kaluar.

Skandalet

Kur Sunak qëndroi jashtë numrit 10 në ditën kur u bë kryeministër, ai u zotua të rivendoste integritetin dhe profesionalizmin në qeveri, në njohje të skandaleve që pushtuan Johnson. Megjithatë, emërimet e tij kanë sjellë pikëpyetje në lidhje me gjykimin e tij. Kur Sunak u bë kryeministër edhe ata që nuk e mbështetën atë e pranuan se ndoshta do të nënkuptonte një periudhë qetësie për konservatorët. Por janë parë komplote të qeta në partinë parlamentare.

Ngurrimi i Sunak dhe Jeremy Hunt për të bërë lëvizje mbi taksat ka shkaktuar mërzitje, me disa konservatorë që thonë se dyshja duhet t’i kthejnë paratë tek xhepat e qytetarëve tani. Ndërkohë, Truss mendohet se po përgatitet të bëjë një ndërhyrje në përpjekje për të mbështetur idenë se ideologjia e saj ishte e drejtë. Po ashtu Johnson është shfaqur përsëri në skenë, duke bërë një udhëtim në Ukrainë dhe duke lartësuar virtytet e Brexit.

Punët e jashtme dhe mbrojtja

Sunak ka vazhduar me qëndrimin e ashpër të Mbretërisë së Bashkuar ndaj Ukrainës, duke u bërë lideri i parë perëndimor që njoftoi se do të dërgonte tanke në vend.

Ndryshe nga Truss, i cili erdhi në detyrë duke u zotuar për një linjë të ashpër mbi marrëveshjen e Brexit të Irlandës së Veriut, Sunak ka marrë një qasje më pajtuese. Sunak shpreson se një marrëveshje mund të hapë negociata më të mira me BE.

Leave A Reply

Your email address will not be published.