7 viktima dhe 876 raste të reja në 24 orë nga Covid-19

0 266

Pandemia e Covid-19 vijon që të marrë jetë në Shqipëri. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, betejën me virusin vdekjeprurës në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar 7 qytetarë. ”Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19 në spitalet Covid. 4 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Lezha, të moshave 57-87 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”,-informon Ministria.

Po ashtu mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3512 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 876 qytetarë. ”Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 179 raste në Tiranë, 72 raste në Vlorë, 59 raste në Elbasan, 56 raste në Durrës, 45 raste në Kavajë, 33 raste në Shkodër, 28 raste në Sarandë, 26 raste në Krujë, Lezhë, Kurbin, 22 raste në Fier, 19 raste në Kukës, 18 raste në Lushnje, Shijak, 17 raste në Berat, Kamëz, Gramsh, 14 raste në Tepelenë, 13 raste në Mirditë, 12 raste në Librazhd, 10 raste në Mat, Delvinë, Dibër, Vorë, 9 raste në Gjirokastër, Malësi e Madhe, Patos, 8 raste në Vau i Dejës, 7 raste në Korçë, Pogradec, Ura Vajgurore, Skrapar, 6 raste në Mallakastër, Peqin, 5 raste në Rrogozhinë, Tropojë, 4 raste në Divjakë, Kolonjë, Kuçovë, Cërrik, Poliçan, 3 raste në Has, Belsh, Prrenjas, 1 rast në Përmet, Roskovec, Himarë, Memaliaj, Këlcyrë”.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 503 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 45,383 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 280 pacientë, 20 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (27 Janar 2021)

Raste të reja ditore 876
Të shëruar në 24 orë 503
Të shtruar në spitale 280
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3512
Testime totale 343,833
Raste pozitive 74,567
Raste të shëruara 45,383
Raste aktive 27,845
Humbje jete 1339

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 16142
Fier 2089
Durrës 1523
Shkodër 1390
Elbasan 1283
Vlorë 1156
Lezhë 1023
Korçë 909
Berat 898
Gjirokastër 557
Dibër 440
Kukës 435

Leave A Reply

Your email address will not be published.