5 milionë njerëz të prekur dhe 320 mijë viktima nga Covid-19

0 371

Covid-19 veç se rritet në shifra. Në të gjithë botën janë shënuar 325.172 viktima dhe janë prekur në total 5.002.247 qytetarë. Lajm i mirë është se betejën me Covid-19 e kanë fituar mbi 1.9 milionë të tjerë.

Vendi i parë në botë për numrin më të lartë të viktimave është SHBA-ja. Në Amerikë janë shënuar në total 93.533 viktima dhe janë infektuar mbi 1.5 mijë qytetarë.

Virusi po bën “kërdinë” edhe në Meksikë. Edhe Pakistani është në luftë me virusin. Rusia është një tjetër vend ku janë shënuar 308.705 infektuar dhe kanë vdekur 2.972 njerëz.

Në Itali deri më tani kanë humbur jetën 32.169 qytetarë dhe në Spanjë janë shënuar 27.778 viktima. Sakaq në Francë numri i viktimave ka shkuar 28.239 mijë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.