Shifrat nuk ulen. 7 viktima dhe 490 raste të reja në 24 orë nga Covid-19

0 302

Covid-19 vijon që të jetë me shifra të larta ditor në Shqipëri. Në 24 orët e fundit, betejën me virusin vdekjeprurës nuk e kanë fituar 7 pacientë. Ministria e Shëndetësisë, në njoftimin e përditshëm ku tregon bilancin ditor, bëri me dije se ”Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 7 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 47-vjeçare nga Vlora, një 63-vjeçar, një 70-vjeçar dhe një 72-vjeçare nga Tirana, një 70-vjeçar dhe një 71-vjeçar nga Durrësi, 83-vjeçare nga Elbasani”.

Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë kryer 2,508 testime, prej të cilave 457 janë testime janë kryer për arsye depistimi. Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 490 qytetarë në 24 orët e fundit. ”Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 203 raste në Tiranë, nga 31 raste në Fier, Gjirokastër, nga 27 raste në Shkodër, Lezhë, 25 në Berat, 22 në Korçë, 19 në Elbasan, 13 në Lushnje, 12 në Kukës, 11 në Kavajë, nga 9 raste në Gramsh, Vlorë, nga 7 raste në Kurbin, Kuçovë, 6 në Malësi e Madhe, 5 në Sarandë, nga 4 raste në Mirditë, Tropojë, Tepelenë, nga 3 raste në Kolonjë, Mallakastër, nga 2 raste në Skrapar, Krujë, Durrës, Përmet”,-informon më tej ministria e Shëndetësisë.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,667 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 378 pacientë, 16 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë. ”Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojnë të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për Covid-19. Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid-19”,-mbyllet njoftimin i Ministrisë së Shëndetësisë.

COVID-19-Statistika (13 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 490
Të shëruar ne 24 orë 93
Të shtruar në spitale 381
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 2,508
Testime totale 150,740
Raste pozitive 26,701
Raste të shëruara 12,667
Raste aktive 13,429
Humbje jete 605

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 6640
Durrës 1115
Fier 1004
Korçë 813
Shkodër 787
Elbasan 688
Vlorë 579
Lezhë 569
Berat 412
Gjirokastër 365
Kukës 322
Dibër 135

Leave A Reply

Your email address will not be published.