Rritje e shifrave, 7 viktima dhe 739 raste të reja nga Covid-19 në 24 orët e fundit

0 271

Në 24 orët e fundit janë rritur shifrat nga Covid-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, betejën me virusin vdekjepurës nuk e kanë fituar 7 pacientë, ku dhe numri i jetëve të humbura nga Covid-19 është 1303. ”Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 7 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19 në spitalet Covid. Katër qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Kavaja, të moshave 59- 75 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3314 testime, nga të cilat 739 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. ”251 raste në Tiranë, 39 në Durrës, 35 në Vlorë, 34 në Lushnje, 30 në Elbasan, 27 në Lezhë, 22 në Krujë, 20 në Fier, nga 19 raste në Kavajë, Kamëz, 18 në Shkodër, nga 15 raste në Kukës, Himarë, nga 14 raste në Berat, Shijak, nga 11 raste në Mallakastër, Ura Vajgurore, Dibër, nga 10 raste në Kurbin, Mirditë, nga 9 raste në Mallakastër, Prrenjas, 8 në Gjirokastër, 7 në Vorë, nga 6 raste në Sarandë, Divjakë, Gramsh, nga 5 raste në Malësi e Madhe, Skrapar, nga 4 raste në Pukë, Vau i Dejës, Bulqizë, Peqin, Kuçovë, nga 3 raste në Korçë, Mat, Pogradec, Tepelenë, Patos, nga 2 raste në Has, Rrogozhinë, Delvinë, Belsh, Maliq, Cerrik, nga 1 rast në Përmet, Selenicë, Roskovec, Klos, Poliçan, Dropull”.

Lajmi i mirë për 24 orët e fundit, është se janë shëruar 469 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,895 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, i bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave anti-covid; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjienën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e Covid-19.

COVID-19 – Statistika (22 Janar 2021)

Raste të reja ditore 739
Të shëruar në 24 orë 469
Të shtruar në spitale 274
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3314
Testime totale 327,774
Raste pozitive 70,655
Raste të shëruara 42,895
Raste aktive 26,457
Humbje jete 1303

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15452
Fier 1974
Durrës 1494
Shkodër 1351
Elbasan 1103
Vlorë 1021
Lezhë 990
Korçë 882
Berat 807
Gjirokastër 512
Dibër 483
Kukës 388

Leave A Reply

Your email address will not be published.