Presidenca sfidon ambasadën e SHBA: A doni ta publikojmë bisedën me Matthew Palmer?

454

Gjatë ditës së sotme në media u fol për një bisedë telefonike mes Presidentit Ilir Meta dhe zyrtarit të DASH, Matthew Palmer.

Nisur nga disa spekulime dhe keqinformime, të një pjese të mediave, për këtë bisedë, zëdhënësi i Presidentit Tedi Blushi thotë se Presidenca është gati të publikojë përmbajtjen e kësaj bisede, nëse ambasada e SHBA është dakord për këtë gjë. “Nëse z.Lekloti, bie dakord me ambasadën e SHBA në Tiranë dhe na autorizon ta publikojmë të plotë transkriptin e kësaj bisede telefonike, ne jemi gati ta vëmë atë të plotë në dispozicion të opinionit publik vendas dhe ndërkombëtar. Presidenti Meta nuk ka asgjë për të fshehur! Konfirmojmë se marrëdhëniet tona strategjike me SHBA janë të forta, të qëndrueshme dhe transparente, si asnjëherë!”

Reagimi i Tedi Blushit:

Të dashur kolegë gazetarë,

Interesimit tuaj për një lajm, që siç më vutë në dijeni, jua ka konfirmuar z.Guri Lekloti dhe ju ka sugjeruar t’jua konfirmoj edhe unë, ju sqaroj:

Po, është e vërtetë që mbrëmjen e djeshme ka patur një bisedë telefonike rreth 30 minuta mes Presidentit të Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta dhe Zv.Ndihmës Sekretarit të Shtetit të SHBA, z.Matthew Palmer, me kërkesë të këtij të fundit.

Qëndrimet e Presidentit Meta të shprehura gjatë kësaj bisede telefonike kanë qenë mjaft të qarta, transparente dhe shteruese.

Megjithatë nëse z.Lekloti, bie dakord me ambasadën e SHBA në Tiranë, dhe na autorizon ta publikojmë të plotë transkriptin e kësaj bisede telefonike, ne jemi gati ta vëmë atë të plotë në dispozicion të opinionit publik vendas dhe ndërkombëtar.

Presidenti Meta nuk ka asgjë për të fshehur!

Konfirmojmë se marrëdhëniet tona strategjike me SHBA janë të forta, të qëndrueshme dhe transparente, si asnjëherë!”.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.