Oligarkët, asnjë presion bashkëpunëtorit dhe mikut tyre të ngushtë

0 293

Nga Kastriot Islami

Oligarku lindor i Sarajeve të Surrelit, mburret si gjeli majë plehut se “në Shqipëri s’ka oligarkë dhe askush s’i bën dot presion atij”… madje kërcënon qytetarët se atyre që kundërshtarët i cilësojnë “oligarkë do ti subvencionojë, pra do ti japë më shumë para”, pra krahas grabitjes së pasurisë kombëtare dhe buxhetit që kanë bërë së bashku do tju japë edhe shuma të majme shtesë nga buxheti i shqiptarëve të varfër duke ju rritur borxhin…Por e vërteta është krejtësisht ndryshe… Ndërkohë që mashtron me “këpucët e grisura” se po sakrifikohet për hallet dhe shqetësimet e shqiptarëve, askush s’i ha më këto gënjështra të trasha, vecse disa përfituesve servilë apo kukullave mediokre që vazhdojnë ta mbrojnë agresivisht me budallallëkun e tyre.

MANDATI I MASHTRIMEVE DHE GËNJESHTRAVE. Në 2013 për të fituar MANDATIN E I, Kryeoligarku mashtroi shqiptarët duke deklaruar se “Fajin e ka Saliu! dhe premtuar: 1) 300 mijë vënde pune, 2) Mjekësi falas; 3) Taksa të ulta për të gjithë…Por për 4 vjet rradhazi, vodhi shqiptarët e Shqipërinë me miqtë e tij, hajdutët, kriminelët e trafikantët, pjesëtarë të ekipit e tij dhe me oligarkët nga biznesi e media. Të gjithë së bashku grabitën pasuritë kombëtare dhe buxhetin e shtetit… Ngul këmbë që kryeminstri oligark me oligarkët rilindas, nga politika, biznesi e medias kapën për fyti shtetin për të grabitur e shkatërruar ekonominë, duke u pasuar vetëm për vehte e varfëruar qytetarët që ju la mundësia, ose të nënshtroheshin ose të emigronin..!

MANDATI I GRABITJES DHE KANABIZIMIT. Në 2017, për të fituar i vetëm MANDATIN E II, Oligarku i Surrelit mashtroi duke deklaruar: Fajin e ka Iliri! Dhe kërkuar e premtuar: Më jepni i vetëm “timonin dhe tepsinë” e pushtetit se do të hani më lugë të artë! Pasi bleu votat me paratë e korrupsionit dhe kërcënoi votuesit me kriminelët, vodhi edhe për 4 vjet të tjera, i vetëm Shqipërinë e shqiptarët…Vazhdoi kanabizimin e vëndit duke e kthyer Shqipërinë në Kolumbinë e Europës…Përfundmisht, pas 8 vitesh, Shqipëria rezultoi një vend i qeverisur nga oligarkia duke u rrokollisuar drejt rrënimit total, ekonomik, social e demokratik…

MANDATI I SHPORRJES DHE NDËSHKIMIT/ Në 2021, jo vetëm s’ka asnjë shans për të fituar MANDATIN E III, por shqiptarët janë përgatitur masivisht për ta shporrur dhe ndëshkuar… Por sharlatani oligark i Surrelit po tenton të friksojë shqiptarët me kërcënimin banal: Këtë rradhë, do të shkoj drejt Lindjes se “fajin e ka Europa”…Duke mashtruar ndërkohë se “…këtë herë do të punojë për shqiptarët e Shqipërinë… por duke e orientuar vëndin drejt Lindjes do të kemi vetëm të mira dhe asnjë kusht…”.. Ndërkohë që mbetet mik i ngushtë e bashkëpunëtor i hajdutëve, kriminelëve e trafikantëve, nga politika, biznesi e media, me të cilët është në harmoni të plotë për të vazhduar grabitjen e pasurisë kombëtarë dhe varfërimin e qytetarëve… Duke u mburrur ndërkohë se “…asnjë prej tyre s’mund ti bëjë asnjë presion…”; kjo mund të jetë e vërtetë derisa Ai është mik me ta dhe bashkëpunon ngushtësisht me ta për të grabitur vëndin e varfëruar shqiptarët. Përfundimisht, rezulton i abandonuar nga shqiptarët e ndërkombëtarët pavarësisht se vazhdon për të shpëtuar lëkurën e tij të paguajë majmërisht lobistë të ndryshëm apo tenton të komprometojë zyrtarë të mjerë të disa organizmave ndërkombëtarë…

Këtë rradhë askush s’e beson më, madje të gjithë e urrejnë si hajdut i babëzitur me pasuri të paligjshme prej qindra miliard euro! Duan ta shporrin si kryeoligark dhe mik të ngushtë të oligarkëve që ka kapur shtetin për fyti duke mbytur shpresën e shqiptarëve! Shqiptarët po organizohen për të shporrur si mik të ngushtë të kriminelëve e trafikantëve që e ka kthyer Shqipërinë në vëndin e krimit të organizuar dhe të mafias vëndase e ndërkombëtare! Si armikun më të madh të shqiptarëve që po boshatis Shqipërinë duke i detyruar shqiptarët të emigrojnë…Si vrasësi i shpresës dhe të ardhmes së rinisë….Si tradhëtari që tentoi të hidhte në erë pavarësinë e Kosovës, që tentoi të ndryshonte kufijtë dhe të shiste territoret e Shqipërisë, që u përpoq ti fuste thikën pas shpine partnerëve strategjikë, dhe që po e I kthen shpinën Europës për ta drejtuar vëndin drejt Lindjes!

Leave A Reply

Your email address will not be published.