Kufiri detar me Greqinë, Presidenti Meta: Unë do të mbrojë gjithmonë Kushtetutën

0 289

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta nga Vlora i kërkoi qeverisë që të respektojë vendimin e gjykatës Kushtetuese në lidhje me kufirin detar me Greqinë. Reagimi i kreut të shtetit erdhi pas deklaratave nga Athina se do të zgjerohet me 12 milje në detin Jon.

Presidenti Meta theksoi se shqiptarët duhet të jenë të sigurt se Presidenti gjithmonë do të mbrojë kushtetutën.

“Sot jam vetëm për Drashovicën, për luftën dhe luftërat dhe epopenë e jashtëzakonshme të 1920. Presidenti flet aq më tepër nga Drashovica, çdo shqiptar mund të flasë me shumë kurajo dhe përgjegjshmëri, por nuk do të doja të merresha me asnjë çështje tjetër. Pas asnjë diskutim shqiptarët duhet të jenë të sigurt se Presidenti gjithmonë do të mbrojë kushtetutën për çështjen në fjalë do të respektoj vendimin e gjykatës Kushtetuese dhe këtë duhet ta bëjnë të gjitha institucionet tona”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.