Erdogan lidhje live nga Turqia: Përshëndetje miku im Rama

0 244

Presidenti i Turqisë, Recep Tajip Erdogan, në një lidhje live nga Turqia foli për hedhjen e themelit të ndërtesave të rindërtimit në Laç. Teksa përshëndeti kryeministrin Edi Rama, Erodgan tha se ”Përshëndetje të gjithëve! I nderuar miku im, të ndëruar vellëzërit e mi në Laç, iu përshëndes me ndjenjat më të sinqerta. Ndjej një kënaqësi të madhe që jam me ju. Iu përshëndes të gjithëve. Shqipëria është miku dhe partneri më i afërt në Ballkan. E shohim gëzimin e popullit shqiptar si gëzimin tonë”.

Erdogan u shpreh se shpresoj që ky projekt, i cili do të kushtojë afërsisht 42 milionë euro të jetë i dobishëm për të gjithë. ”Këto shtëpi do të shërbejnë si një shenjë e re e miqësisë Turqi-Shqipëri. Shpresojmë që brenda një kohe sa më të shkurtër, fazën e parë ta përfundojmë sa më shpejt dhe që t’ua dorëzojmë sa më shpejt vëllezërve tanë që kanë humbur banesat e tyre në tërmet”, u shpreh Erdogan.

Nga anaa tjetër, Erdogan shprehu ngushëllimet familjeve të personave që humbën jetën nga tërmeti i 26 nëntorit. ”Lus Zotin që të na mbrojë nga të gjithë llojet e fatkeqësive dhe katastrofat natyrore si edhe nga sëmundjet ngjitëse dhe epidemike”, tha ai.

Leave A Reply

Your email address will not be published.