8 viktima dhe 562 raste të reja, Ministria: 23 në terapi intensive

0 312

Vijojnë që shifrat nga Covid-19 në vendin tonë të jetë të larta. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë, betejën me virusin vdekjeprurës në 24 orët e fundit nuk e kanë fitzuar 8 pacientë. ”Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 8 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid-19: 2 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Cerriku, 1 qytetar nga Fier, 1 qytetar nga Hasi, të moshave 72-86 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”,-thuhet në njoftimin për shtyp.

Po ashtu bëhet me dije se rastet e reja janë 562 nga 2997 testime të kryera në 24 orë. Rastet e reja janë në këto bashki ”172 raste në Tiranë, 41 në Vlorë, 37 në Durrës, 25 në Shkodër, 21 në Sarandaë, 20 në Lushnje, 19 në Kurbin, 18 në Krujë, 17 në Lezhë, nga 16 raste në Fier, Kamëz, 15 në Kavajë, 14 në Berat, 12 në Dibër, 11 në Elbasan, 9 në Divjakë, 7 në Mat, nga 6 raste në Kukës, Delvinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Kuçovë, Vorë, 5 në Cerrik, nga 4 raste në Pukë, Librazhd, Gjirokastër, Bulqizë, nga 3 raste në Has, Pogradec, Vau i Dejës, Selenicë, Patos, nga 2 raste në Mirditë, Rrogozhinë, Mallakastër, Përmet, Tepelenë, Klos, Gramsh, nga 1 rast në Korçë, Devoll, Malësi e Madhe, Shijak, Skrapar, Libohovë”.

Kurse po në 24 orët e fundit janë shëruar 321 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 37,648 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet Covid, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u bën apel qytetarëve, respektoni rregullat për të parandaluar përhapjen e Covid–19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdesuni për higjenën vetjake.

COVID-19 – Statistika (10 Janar 2021)

Raste të reja ditore 562
Të shëruar në 24 orë 321
Të shtruar në spitale 274
Humbje jete në 24 orë 8
Testime ditore 2997
Testime totale 291,804
Raste pozitive 63,595
Raste të shëruara 37,648
Raste aktive 24,706
Humbje jete 1241

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 14275
Fier 1805
Shkodër 1336
Durrës 1303
Lezhë 1003
Vlorë 1004
Korçë 902
Elbasan 901
Berat 811
Dibër 520
Gjirokastër 444
Kukës 402

Leave A Reply

Your email address will not be published.