23 viktima nga tërmeti në Durrës, Prokuroria mbyll hetimet: 16 persona shkojnë në gjyq

0 409

Për pak ditë bëhet 1 vit nga nga tërmeti i 26 nëntorit që goditi vendin tonë, dhe sot Prokuroria e Durrësit ka bërë me dije se ka përfunduar hetimet. Si pasojë e këtij tërmeti u dëmtuan një numër i konsiderueshëm banesash dhe objektesh të tjera, si dhe gjeten vdekjen 23 persona. Hetimet nisën në momentin kur dëmtimet e këtyre godinave dhe pasojat në vdekjen e njerëzve kanë ardhur edhe si shkak i ndërtimeve të kryera pa respektuar rregullat, normat dhe standardet në fushën e ndërtimeve, si dhe për shkak të ndërtimeve të kryera pa lejen e organeve kompetente.

16 emrat që shkojnë për gjykim si të pandehurit

Ramiz Shehu
Nevjana Isufi
Abdulla Osmani
Ruzhdi Xheka
Arben Isaku
Aldo Dakoveli
Artur Terziu
Artur Çela
Klajdi Lame
Flamur Gjuzi
Albrend Qetka
Skerdi Bello
Artenis Malko
Deshira Qato
Arben Qato
Kujtim Hasa

Dosja e plotë

K Gjykimi Termeti FINAL-Media-1-converted

Leave A Reply

Your email address will not be published.