12 viktima dhe 802 raste të reja me Covid-19, në 24 orët e fundit

0 352

Vijojnë që shifrat nga pandemia e Covid-19 në vend të jenë të larta. Ministria e Shëndetësisë, në raportimin për situatën, bëri me dije se berejën me virusin vdekjeprurës nuk e kanë fituar 12 pacientë. ”Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 12 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet Covid: 5 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Dibra, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Durrësi, të moshave 51-83 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve”,-informon Ministria e Shëndetësisë.

Po në 24 orët e fundit janë kryer 2604 testime, përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 802 qytetarë. ”310 raste në Tiranë, 57 në Berat, 46 në Elbasan, 43 në Korçë, 38 në Vlorë, 35 në Shkodër, 30 në Lushnje, 24 në Mat, 22 në Gjirokastër, 21 në Fier, nga 18 raste në Durrës, Përmet, nga 13 raste në Krujë, Lezhë, Kuçovë, 12 në Skrapar, 11 në Pogradec, 10 në Pukë, nga 9 raste në Dibër, Peqin, nga 8 raste në Gramsh, Sarandë, 7 në Tropojë, 5 në Kavajë, nga 4 raste në Kurbin, Tepelenë, nga 3 raste në Kukës, Mirditë, Librazhd, Delvinë, nga 1 rast në Has, Kolonjë”,-informon më tej Ministria e Shëndetësisë.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 527 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 24.136 që nga fillimi i epidemisë. Numri i të shtruarve në spitale është i qëndrueshëm. Kurse në katër spitalet Covid, po trajtohen 451 pacientë, 37 në terapi intensive, 12 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet dhe të shmangin çdo dalje të panevojshme, të mbajnë maskën dhe të kujdesen për higjienën personale, për të kufizuar përhapjen e Covid-19. ”Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar me mjekun tuaj të familjes. Telefononi Urgjencën Kombëtare 127 kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për Covid apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet Covid”,-mbyll njoftimin Ministria e Shëndetësisë.

COVID-19 – Statistika (11 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 802
Të shëruar ne 24 orë 527
Të shtruar në spitale 451
Humbje jete në 24 orë 12
Testime ditore 2.604
Testime totale 216.441
Raste pozitive 46.863
Raste të shëruara 24.136
Raste aktive 21.750
Humbje jete 977

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 11876
Fier 1664
Durrës 1353
Korçë 1095
Vlorë 1074
Shkodër 986
Elbasan 926
Berat 794
Lezhë 792
Gjirokastër 517
Kukës 413
Dibër 260

Leave A Reply

Your email address will not be published.