“Vogue” padit Drake dhe 21 Savage

0 106

Vogue e merr seriozisht modën.

Botuesi i revistës ikonë të modës, Condé Nast, ka ngritur një padi prej 4 milionë dollarësh kundër reperëve Drake dhe 21 Savage – pasi dyshja krijoi botime false të Vogue me veten në kopertinë për të promovuar albumin e tyre të ri “Her Loss”.

Kopjet me pamje të revistës u bënë virale në mediat sociale, postera të rremë u vendosën në New York dhe u shpërndanë në rrugë në vende si Miami, Atlanta dhe Los Angeles.

Madje Drake shkroi në Twitter së bashku me imazhin e kopertinës “Unë dhe vëllai im nesër në stendat e gazetave!! Faleminderit @voguemagazine dhe Anna Wintour për dashurinë dhe mbështetjen në këtë moment historik.”

Sipas padisë – e paraqitur këtë javë në Distriktin Jugor të New York dhe e parë nga Page Six – Condé Nast dërgoi një ndalim më 31 tetor duke kërkuar që Drake dhe ekipi i tij të ndalonin “përdorimin e paautorizuar të markës tregtare Vogue duke hequr postimin nga Instagrami, duke ndërprerë çdo shpërndarje të kësaj ‘reviste’ dhe duke lëshuar një deklaratë publike që sqaronte se kjo nuk ishte një kopertinë e vërtetë e Vogue.”

Sipas padisë, regjistrat që u shpërndanë ishin një “riprodhim i plotë,
i ribotuar profesionalisht i numrit të tetorit të Vogue”, me disa faqe “të modifikuara për të mbivendosur logot promovuese për albumin e të pandehurve”.

Dokumentet e gjykatës vazhdojnë të pretendojnë: “Anna Ëintour nuk autorizoi përdorimin e imazhit të saj për të promovuar albumin e të pandehurve”. Dokumenti gjithashtu argumenton se Vogues të falsifikuar “shfrytëzojnë” markën tregtare të revistës dhe kanë shkaktuar “konfuzion të gjerë publik”.

Sipas padisë, Condé Nast po kërkon dëmshpërblim prej 4 milionë dollarësh.

Një burim i tha Page Six se, “Drake nuk është i shqetësuar”.

Promot për albumin e ri të Drake dhe 21 Savage “Her Loss” përfshinin gjithashtu hite të rreme të shtypit si një intervistë e Howard Stern, një performancë “SNL” dhe një koncert “Tiny Desk” të NPR.

Ndërkohë që institucionet e tjera mediatike i morën të gjitha me qetësi, një burim tregoi për Page Six se “Vogue nuk ishte e lumtur.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.