Vdes një tjetër manjat rus, ra nga dritarja e hotelit në Indi pasi kishte festuar ditëlindjen

0 53

Manjati rus i sallameve Pavel Antov është gjetur i vdekur në një hotel indian, dy ditë pasi një mik i tij vdiq gjatë të njëjtit udhëtim.

Ata po vizitonin shtetin lindor të Odishës dhe milioneri, i cili ishte gjithashtu një politikan vendas, sapo kishte festuar ditëlindjen në hotel.

Antov ishte një figurë e njohur në qytetin e Vladimirit, në lindje të Moskës.

Verën e kaluar ai mohoi të ketë kritikuar luftën e Rusisë në Ukrainë pasi një mesazh u shfaq në llogarinë e tij në WhatsApp.

Vdekja e milionerit është e fundit në një seri vdekjesh të pashpjegueshme që përfshijnë manjatë rusë që nga fillimi i pushtimit rus, shumë prej të cilëve e kanë kritikuar hapur luftën.

Raportet në mediat ruse thanë se Antov, 65 vjeç, kishte rënë nga dritarja e hotelit në qytetin Rayagada të dielën. Një tjetër anëtar i grupit të tij rus, Vladimir Budanov, vdiq në hotel të premten.

Superintendenti Vivekananda Sharma i policisë së Odishës tha se z. Budanov u zbulua se kishte pësuar një goditje në tru ndërsa shoku i tij “ishte në depresion pas vdekjes së tij dhe ai gjithashtu vdiq”. Konsulli rus në Kalkuta, Alexei Idamkin, i tha agjencisë së lajmeve Tass se policia nuk pa një “element kriminal në këto ngjarje tragjike”.

Udhërrëfyesi turistik Jitendra Singh u tha gazetarëve se Budanov mund të ketë “konsumuar shumë alkool pasi kishte shishe pijesh alkoolike”.

Pavel Antov themeloi fabrikën e përpunimit të mishit Vladimir Standard dhe në vitin 2019 Forbes vlerësoi pasurinë e tij në rreth 140 milion dollarë (118 milion £) në krye të listës së pasur të ligjvënësve dhe nëpunësve civilë të Rusisë.

Ai luajti një rol të rëndësishëm në asamblenë legjislative në Vladimir, duke drejtuar një komitet për politikën agrare dhe ekologjinë. Nënkryetari i asamblesë Vyacheslav Kartukhin tha se ai kishte vdekur në “rrethana tragjike”.

Në fund të qershorit të kaluar ai u duk se reagoi ndaj një sulmi me raketa ruse në një bllok banimi në lagjen Shevchenkivskyi të Kievit që la të vdekur një burrë dhe të plagosur vajzën e tij shtatëvjeçare dhe nënën e saj.

Një mesazh në WhatsApp në llogarinë e Antov përshkruante se si familja u tërhoq nga rrënojat: “Është jashtëzakonisht e vështirë të quash gjithçka tjetër përveç terrorit”.

Mesazhi u fshi dhe Antov më pas postoi në rrjetet sociale se ai ishte një mbështetës i presidentit, një “patriot i vendit tim” dhe mbështeti luftën.

Mesazhi në WhatsApp kishte ardhur nga dikush, mendimi i të cilit për “operacionin special ushtarak në Ukrainë” nuk ishte plotësisht dakord, këmbënguli ai. Ishte postuar aksidentalisht në mesazherin e tij dhe ishte një keqkuptim shumë i bezdisshëm, tha ai.

Disa manjatë rusë të profilit të lartë kanë vdekur në rrethana misterioze që nga fillimi i luftës.

Në shtator, kreu i gjigantit rus të naftës Lukoil, Ravil Maganov, me sa duket ra nga dritarja e një spitali në Moskë.

Leave A Reply

Your email address will not be published.