Sulm me bombë në Turqi, plagosen 9 persona, mes tyre 8 policë

0 61

Një sulm me bombë ndodhi herët në mëngjes në Dijarbakir, në Turqinë juglindore, kur një mjet shpërthyes shpërtheu në një makinë teksa kalonte një autobus që transportonte oficerë policie.

Informacionet e para nga mediat turke raportojnë se nga shpërthimi janë plagosur 9 persona, nga të cilët 8 janë policë. Në këtë fazë nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Sulmi vjen një muaj pas shpërthimit në qendër të Stambollit që shkaktoi vdekjen e tetë personave. Turqia fajësoi rebelët separatistë kurdë për sulmin, por as nuk mori përgjegjësinë.

Në të kundërt, si Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG) mohuan çdo përfshirje.

Në veçanti, sipas CNN TURK, mëngjesin e sotëm në orën 05:10 është kryer një sulm me një automjet të montuar me eksploziv, ndërsa një automjet policie po kalonte në autostradën Dijarbakir-Mardin. Një makinë me mekanizëm bombë, e cila ishte e parkuar më parë në rrugë, shpërtheu teksa autobusi i policisë po kalonte pranë zonës ku ndodhet tregu i bagëtive në lagjen qendrore të Sur Çarıklı. Nëntë persona u plagosën, mes të cilëve tetë policë që hipnin në automjetin e policisë, i cili u përmbys gjatë sulmit. Pas sulmit, forcat e sigurisë dhe ekipet mjekësore u dërguan në zonë.

Ndërkohë që policia ka siguruar sigurinë e ambientit, të plagosurit janë dërguar me autoambulanca në spitale. Për sulmin filloi një hetim i gjerë.

Siç raporton agjencia “Anadolu”, në kuadër të hetimeve të kryera nga prokurori i emëruar janë ndaluar edhe 5 të dyshuar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.