Rusia sulmon për herë të dytë një tjetër shtet evropian, raketat “kalojnë” kufirin ukrainas

0 72

Dritaret e disa shtëpive në një fshat moldav u thyen pasi një raketë ruse e rrëzuar nga forcat ukrainase kaloi kufirin, sipas ministrisë së brendshme të Moldavisë.

“Këtë mëngjes, një raketë e rrëzuar nga sistemi anti-ajror ukrainas ra në skajin verior të fshatit Naslavcea në Republikën e Moldavisë”, tha ministria në një deklaratë.

“Për momentin, nuk ka viktima të regjistruara, por dritaret e disa shtëpive në Naslavcea janë shkatërruar”, shtoi ministria.

Naslavcea ndodhet në veri të Moldavisë, në kufi me Ukrainën. Një grup pune qeveritar është në vendngjarje dhe janë marrë të gjitha masat mbrojtëse pas incidentit, thuhet në deklaratë.

Ministria tha se pala ukrainase i informoi ata të hënën në mëngjes se kishte një sulm me dron në Hidrocentralin Dniester, i cili është në territorin e Ukrainës dhe në një distancë prej 10 kilometrash nga diga Naslavcea, duke synuar infrastrukturën energjetike.

Leave A Reply

Your email address will not be published.