Largimi i Nancy Pelosit shënon fundin e një epoke, gruaja e parë dhe e vetme që shërbeu si kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve!

0 89

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, njoftoi të enjten se do të heqë dorë nga posti i saj drejtues, pasi ka udhëhequr demokratët e Dhomës për dy dekada, duke ndërtuar një profil si një nga figurat më të fuqishme dhe polarizuese në politikën amerikane.

Pelosi, gruaja e parë dhe e vetme që shërbeu si kryetare, tha se ajo do të vazhdojë të shërbejë në Dhomën e Përfaqësuesve, duke i dhënë brezit të ardhshëm mundësinë për të udhëhequr demokratët, të cilët do të jenë në pakicë vitin e ardhshëm.

“Unë nuk do të kërkoj rizgjedhje për udhëheqjen e demokraëve në Kongresin e ardhshëm”, tha Pelosi.

“Për mua, ka ardhur ora që një brez i ri të udhëheqë grupin demokratik që unë e respektoj thellësisht dhe jam mirënjohës që ka kaq shumë që janë të gatshëm të mbajnë mbi supe këtë përgjegjësi të jashtëzakonshme.”

82 vjeçarja Pelosi u ngjit në krye të grupit demokratik të Dhomës së Përfaqësuesve në vitin 2002, pasi udhëhoqi partinë e saj kundër një rezolute që autorizonte përdorimin e forcës në Irak.

Më pas, ajo udhëhoqi demokratët teksa fuqia e tyre rritej në një shumicë prej 257 vendesh pas zgjedhjeve të 2008-ës, duke u rrëzuar përfundimisht në një pakicë prej 188 vendesh dhe më pas të ngrihej sërish.

Karriera e saj politike u shënua nga një aftësi e jashtëzakonshme për të kuptuar dhe kapërcyer ndryshimet politike, duke mbajtur fraksionet konfliktuale të partisë së saj të bashkuar në miratimin e legjislacionit të madh.

Ajo fitoi dy herë “çekanin” e Kryetarit, pas zgjedhjeve të 2006 dhe 2018, dhe e humbi atë pas zgjedhjeve të 2010-ës.

Kohët e fundit, ajo ka kryer një sërë arritjesh, duke kaluar një paketë ndihme pandemike prej 1.9 trilion dollarësh vitin e kaluar dhe një faturë prej 750 miliardë dollarësh për kujdesin shëndetësor, energjinë dhe ndryshimet klimaterike në gusht.

Fitoret e saj legjislative në epokën e Bidenit çimentuan reputacionin e saj si një nga udhëheqëset më të suksesshme të partisë në Kongres.

Gjatë administratës së Obamës, Pelosi miratoi projektligjin masiv të stimulit ekonomik dhe gjithashtu të aktit Affordable Care Act në 2010, i cili siguron mbi 35 milionë amerikanë mbulim të kujdesit shëndetësor.

Gjatë 20 viteve të fundit, liberalja e Kalifornisë është sulmuar pamëshirshëm nga republikanët, të cilët e portretizojnë atë si personifikimin e një partie për elitën bregdetare.

“Ne e kemi shkarkuar Nancy Pelosin”, tha kreu i pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve Kevin McCarthy në Fox Neës të mërkurën, pasi republikanët fituan përsëri dhomën.

Vitet e fundit, zemërimi ndaj saj është kthyer në kërcënues. Gjatë sulmit të 6 janarit 2021 në Kapitol, protestuesit pro-Trump e kërkuan, dhe muajin e kaluar, një sulmues dhunoi Paul Pelosi, bashkëshortin e saj, me një çekiç në shtëpinë e çiftit në San Francisko, ndërsa ajo ishte në Uashington.

Pelosi tha për CNN këtë muaj se vendimi i saj për t’u tërhequr do të ndikohej nga sulmi i motivuar politikisht.

Paul Pelosi doli nga spitali dy javë më parë pasi iu nënshtrua operacionit për shkak të një frakture në kafkë dhe lëndimeve në krahë dhe duar.

Pasi falënderoi kolegët e saj për urimet e tyre të Paul, dhoma e Dhomës shpërtheu në një ovacion të vazhdueshëm.

Demokratët do zgjedhin më në fund pasardhësin e Pelosit

Mbretërimi i gjatë i Pelosit u bë burim tensioni brenda partisë së saj. Ajo fitoi vazhdën pas zgjedhjeve të 2018 duke i premtuar partisë së saj se do të largohej nga posti i saj drejtues deri në vitin 2022.

Përfaqësuesi i Massachusetts, Seth Moulton, i cili më parë u përpoq të largonte Pelosin, tha për CNN se është koha për një kapitull të ri.

“Mendoj se ka shumë demokratë të gatshëm për një kapitull të ri”, tha Moulton.

Por disa demokratë e lavdëruan Pelos dhe thanë se dëshironin që ajo të mbetej lider. I pyetur për vendimin e saj, udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer tha se i ishte lutur që të qëndronte.

“I thashë ‘të lutem ndrysho mendje. Ne kemi nevojë për ju këtu”, tha Schumer.

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve duket se do të zgjedhin përfaqësuesin e Neë York, Hakeem Jeffries, 52 vjeç, për të pasuar Pelosin si udhëheqës, megjithëse demokratët nuk do të votojnë deri më 30 nëntor.

Pas fjalimit të saj, Pelosi nuk u tregoi gazetarëve se kë do të mbështeste. Por udhëheqësi i shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve, Steny Hoyer dhe Majority Ëhip, Jim Clyburn njoftuan se do të largoheshin gjithashtu nga postet e tyre drejtuese dhe mbështetën Jeffries për të pasuar Pelosin.

Hoyer tha se Jeffries “do të bëjë histori për institucionin e Dhomës dhe për vendin tonë”. Përpara njoftimit të Pelosit, përfaqësuesja e Ohio Joyce Beatty, tha për CNN se ajo pret që grupi i saj të mbështesë Jeffries dhe ta ndihmojë atë.

“Nëse ajo largohet, unë jam shumë e qartë se Hakeem Jeffries është personi për të cilin do të votoj dhe do të drejtoj grupin për ta votuar,” tha Beatty. “Unë nuk flas gjithmonë për të gjithë, por besoj se çdo anëtar do të votonte për Hakeem Jeffries.”

Çdo vendim për të kandiduar përsëri, tha Pelosi, “ka të bëjë me familjen, dhe gjithashtu kolegët e mi dhe ajo që ne duam të bëjmë është të ecim përpara në një mënyrë shumë të unifikuar, ndërsa shkojmë përpara për t’u përgatitur për Kongresin.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.