Gjykata e Lartë në SHBA doli kundër abortit, por Kentaki “e rrëzon” me referendum!

0 78

Në Kentaki u mbajt një referendum lidhur me të drejtën e abortit.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat e huaja, të cilat thonë se mbështetësit e abortit ka gjasa të arrijnë një fitore, pas përfundimit të votave.

Megjithatë, në Kentaki rezultati i pritur nuk do të ndryshojë automatikisht legjislacionin aktual të shtetit, i cili pothuajse tërësisht ndalon abortin.

Vala e nismave të këtyre referendumeve vjen në vazhdën e vendimit të Gjykatës së Lartë, e cila në qershor vendosi për të rrëzuar Roe v Ëade, duke i dhënë fund një garancie kombëtare për aksesin ndaj abortit.

Në një sallë vallëzimi hoteli në qendër të qytetit Louisville, qyteti më i madh i Kentakit, avokatë pro-zgjedhjes u mblodhën përreth, duke shkëmbyer biseda të vogla dhe buzëqeshje nervoze. Dhoma ishte e rrethuar nga balona të verdha të ndezura, të zbukuruara me fjalët “Ndalohet nga trupat tanë”.

Por menjëherë pas mbylljes së qendrave të votimit të martën mbrëma, humori filloi të ndryshonte. Të pranishmit vallëzuan dhe festuan, zërat u ngritën ngadalë, derisa arritën në brohoritje shurdhuese ndërsa shpalleshin projeksionet e votave. Ishte bërë e qartë se ata ishin gati të fitonin.

“Aborti është një çështje fituese,” tha Elizabeth Nash, një analiste politikash me Institutin Guttmacher, një grup kërkimor pro-abortit. “Votuesit duan që njerëzit të kenë autonomi trupore dhe agjenturë mbi jetën e tyre. Kjo është shumë thelbësore për të qenë një amerikan.”

Rezultati i Kentakit ka të ngjarë të shtojë fitoret pro-abortit në Vermont, Michigan dhe Kaliforni.

Një nismë tjetër e votimit, në Montana, nuk është shpallur ende.

Ky është numri më i madh i nismave të votimit të mbajtura ndonjëherë për abortin në një moment të vetme në SHBA.

Tani, 13 shtete ndalojnë abortin në shumicën e rasteve dhe të tjerët kufizojnë seriozisht aksesin.

Deri më tani, avokatët pro-zgjedhjes mund të pretendojnë një fitore të madhe.

Në të gjithë vendin të martën, një në katër votues tha se aborti ishte çështja e tyre kryesore kur vendosnin se si të votonin, sipas një sondazhi të Reuters. Dhe sipas Peë Research, 61% e amerikanëve mendojnë se aborti duhet të jetë i ligjshëm në të gjitha ose shumicën e rasteve.

Leave A Reply

Your email address will not be published.