Fshati ukrainas që sakrifikoi veten për Kherson-in

0 73

Nga Stefanie Glinski, Foreing Policy

Në kulmin e shkatërrimit të saj, qindra raketa u lëshuan mbi Posad-Pokrovske pothujse çdo ditë. Gjërat janë qetësuar që kur trupat ruse u larguan nga periferia dhe qyteti i Kherson u çlirua këtë muaj.

Pjesa më e madhe e zhurmës tani vjen nga qentë endacakë që bredhin rrugëve të mbushura me bomba dhe prej disa personave që janë kthyer për të rregulluar shtëpitë e tyre të shkatërruara.

Rreth 80 për qind e shtëpive në këtë fshat janë shkatërruar dhe zonat janë të mbushura me predha. Tubacionet e gazit janë shkatërruar dhe linjat e energjisë elektrike janë ndërprerë. Shkollat, gjithashtu edhe pikat e karburantit janë shkatërruar.

Por Posad-Pokrovske, me shkatërrimin e tij, ndihmoi në shpëtimin e Mykolaiv, dhe nga ana tjetër, vetë Kherson-in.

Amerikanët në Vietnam “shkatërruan fshatra për t’i shpëtuar”. Në Ukrainë, ata bënë të kundërtën. Por zjarri në Posad-Pokrovske bëri pjesërisht të mundur shpëtimin e Khersonit, i vetmi kryeqytet rajonal i marrë nga rusët dhe i çliruar së fundmi nga trupat ukrainase.

Midis qyteteve Mykolaiv dhe Kherson, Posad-Pokrovske u shndërrua në një front të rëndësishëm strategjik.

Ushtarët e brigadave të 28-të dhe 59-të ukrainase u vendosën brenda dhe përreth fshatit pasi banorët u larguan ose u evakuuan nga forcat e armatosura më 16 mars.

“Rusët nuk kaluan nëpër fshat,” tha Andre, një oficer i Brigadës së 59-të, i cili i kërkoi të qëndronte në kushte anonamiteti.

Ai tha se ndërsa forcat zhvendoseshin në zona të tjera të vendit, duke përfshirë zonat rreth fshatit, ai nuk e bëri kurrë këtë në Posad-Pokrovske. “Kjo është arsyeja pse ky ishte një fshat strategjik kyç,” shpjegoi Andre.

Me rusët pikërisht në periferi, forcat ukrainase zhvilluan një betejë të ashpër këtu për të të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse përgjatë autostradës drejt Mykolaiv, vetëm 30 minuta larg me makinë, raporton abcnews.al.

Në këtë mënyrë, rusët bombarduan fshatin derisa ushtria e Ukrainës nisi kundërsulmin për të çliruar pjesë të rajonit Kherson këtë muaj, me forcat ruse që përfundimisht u tërhoqën në bregun lindor të lumit Dnipro.

Nga larg mund të “dëgjoje zhurmat e raketave që godisnin fshatin”, tha Andre, duke iu referuar muajve përpara çlirimit.

Ai është amerikan, nga Detroiti dhe tani një ushtar i ushtrisë ukrainase. “Do të dëgjonit shpërthimin e bombave thërrmuese. Ne madje kaluam me makinë atje ku shpërthyen disa nga minat.”

Në periferi të fshatit kishte llogore. Tani, ata janë të braktisur.

“Brigada në fshat ishte vendimtare për të ndihmuar rusët të kalonin lumin Dnipro. Ishte linja e parë e mbrojtjes nga ku u çlirua Khersoni”, tha gjeneral Serhiy Tsehotsky i Brigadës së 59-të.

Hinkul është një nga një sërë banorësh që u kthyen sapo rusët u larguan nga Posad-Pokrovske. Ai nuk ka para, por dëshiron të rregullojë përkohësisht restorantin e tij përpara se moti të ftohet.

Disa nga fqinjët e tij po e ndihmojnë atë të rindërtojë restorantin. Të gjithë po japin një dorë ndihme ndërsa fshatarët e paktë që janë kthyer po garojnë me kohën për të përballuar dimrin.

Larissa Malickovich, 51 vjeç, gjithashtu u kthye në Posad-Pokrovske disa ditë pas tërheqjes ruse dhe çlirimit të Khersonit. Ajo beson se shumica e banorëve nuk do të kthehen përgjithmonë pasi shumë prej shtëpive janë të dëmtuara.

Leave A Reply

Your email address will not be published.