Elon Musk, Twitter dhe aplikacioni misterioz “X”

0 113

Është momenti kur askush e di se çfarë do të ndodhë. Pas muajsh dramë, Elon Musk thotë se marrëveshja e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter është përfunduar.

Lajmin e madh e ka bërë të ditur vetë ai në Twitter. Nuk ka ende asnjë konfirmim zyrtar, dhe ka pasur heshtje nga selia e kompanisë së medias sociale.

Musk thuhet se ka shkarkuar tashmë shefin ekzekutiv Parag Agrawal, shefin financiar Ned Segal dhe ekzekutivin ligjor e politik Vijaya Gadde, ndërsa profili i LinkedIn i kryetarit Bret Taylor tregon se ai nuk është më në kompani gjithashtu.

Aplikacioni ‘gjithçka’

Sa i përket postimit të tij në Twitter për “X, aplikacioni për gjithçka” , do na duhet të presim për të mësuar më shumë.

Ai mund të shikojë diçka të ngjashme me aplikacionin jashtëzakonisht të suksesshëm kinez WeChat, shkruan BBC.

Ky është një lloj “super aplikacioni” i cili përfshin shumë shërbime të ndryshme përfshirë mesazhet, mediat sociale, pagesat dhe porositë e ushqimit. Por ky aplikacion nuk ekziston ende në Perëndim.

Krahasuar me rivalët e tij, Twitter është një platformë relativisht e vogël me rreth 300 milionë përdorues mujorë dhe nuk ka përjetuar kurrë rritjen eksponenciale të TikTok apo Instagram.

Por ai konsiderohet me ndikim dhe përdoret gjerësisht nga politikanët, liderët botërorë dhe bizneset, për të ndarë komente dhe opinione.

Kur ai njoftoi për herë të parë synimet e tij për të blerë Twitter, Musk tha se donte të hapte platformën për më shumë “fjalë të lirë” dhe më pak moderim, një linjë e ndërlikuar për çdo firmë të mediave sociale për të ecur dhe për të qëndruar në përputhje me rregulloret dhe ligjet e ndryshme rajonale mbi gjuhën e urrejtjes.

Ndërsa lajmi është padyshim i mirë për biznesin Twitter, aksionet e të cilit u rritën me 20% pas zbulimit të letrës së avokatit, Musk mund të vendosë ta kthejë platformën në një lloj “këndi lojërash”.

Kjo mund të largojë përdoruesit e saj aktual, por gjithashtu të sjellë një turmë krejtësisht të re.

Leave A Reply

Your email address will not be published.